Haber

Diyarbakır Kitap Fuarı bugün başlıyor!

Fuar, 4 yıllık bir aranın ardından yarın ziyaretçilere kapılarını açacak.

Fuarı zenginleştiren unsurlardan biri, 200’e yakın yayınevi ve 300’e yakın yazarın katılımı olacak. Fuar kapsamında yaklaşık 100 söyleşi, panel ve imza günü etkinliği düzenlenecek. Açılış konuşması saat 14.00’te Murathan Mungan tarafından gerçekleştirilecek.

Fuarın yürütme kurulu üyesi ve yazar Şehmus Diken, fuarın hazırlık sürecine dair bilgileri paylaştı. Diyarbakır’ın kitap fuarı geleneğine uygun olarak, etkinliklerin tamamının çok dilli bir şekilde düzenleneceğini vurguladı. Diken, Diyarbakır’da geçmişte kültür-sanat festivallerinin de çok dilli bir programla gerçekleştiğini belirterek, “Sadece Kürtçe değil, Türkçe, Ermenice, Süryanice, Arapça gibi dillerde de etkinlikler olacak. Bu, Diyarbakır fuarının doğasında olan bir özellik” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kayyım yönetimi altında, bilbordaların kullanımı ve çevre temizliği konusunda destek sağlayacağı öğrenilirken, belediye otobüsleriyle ring hizmeti verilmeyeceği belirtildi.

Öğrencilerin kitap alabilmesi için bazı kurumların bütçe ayırabileceği bilgisini veren Diken, özellikle fuarın açılmasının ardından öğrencilerin Milli Eğitim ve okullar aracılığıyla fuar alanını ziyaret etmeleri durumunda bu destekleri görebileceklerini ifade etti.

Diken, kitap maliyetlerinin arttığı ve alım gücünün düştüğü bir dönemde, yayınevlerinden indirim yapmalarını ve iş insanlarından öğrencilere kitap bursu sağlamalarını istedi. “Midelerin bayram etmesinin yeterli olmadığını, beyinlere de yatırım yapmanın önemli olduğunu” vurgulayan Diken, öğrencilere yönelik kitap bursu sağlanması çağrısında bulundu.

Fuarın onur konuğu, “995 km” isimli romanıyla tanınan Murathan Mungan olacak. Mungan, fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirecek ve ardından okurlarıyla buluşup kitaplarını imzalayacak. Ayrıca, fuar süresince birçok etkinlik ve imza günü düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.