Haber

Dünya Kitap Yarışması’nda zeytin ve ekmek kitapları yarışıyor

Bu kitaplar, 2020-2023 yılları arasında Balıkesir’deki kadim gıdalar olan zeytin ve ekmek üzerine yapılan araştırmaların ürünü olarak ortaya çıktı. Yazarlar Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur, Balıkesir’in zengin mutfak kültürünü ve geleneksel lezzetlerini gelecek nesillere aktarmayı amaçladı.

Gourmand Ödülleri, dünyanın en iyi kitaplarının seçildiği ve 205 ülkenin katıldığı tek uluslararası yemek kültürü yarışması olarak biliniyor. 1995 yılından beri düzenlenen bu etkinlik, gastronomi yazarları, şefler, yemek kültürü uzmanları ve yayıncıları bir araya getiriyor. Ödüller, dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleşen uluslararası etkinlikler aracılığıyla sahiplerine ulaştırılıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı daha önce Gourmand Cookbook Award 2019’da peynir ve süt ürünleri kategorisinde dünyanın en başarılı kitabı seçilmişti. Bu başarı, Balıkesir’in yöresel peynirlerini ve kültürel çeşitliliğini kayıt altına alma amacı taşıyan kitabın uluslararası alanda ne kadar değerli bulunduğunu gösterdi.

“Zeytin Ülkesi Balıkesir” ve “Ekmek Şehri Balıkesir” kitaplarıyla Balıkesir, uluslararası platformda kendi zengin mutfak kültürünü tanıtarak bu değerleri gelecek kuşaklara taşıma hedefini güçlendirmiş olacak. Ödül töreni, 27-29 Kasım tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilecek ve dereceye giren kitaplar ödüllerini alacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu