Haber

Duygu Asena Roman Ödülü’nün kazanını belli oldu

Türkiye'yi kadın hakları, özgürlük ve eşitlik konularında öncü isimlerden biri olan Duygu Asena'nın anısına düzenlenen Duygu Asena Roman Ödülü, bu yıl sahibini buldu.

4 Nisan 2024 Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda seçici kurul, oy çokluğuyla Neslihan Önderoğlu’na ödülü Cüret adlı romanıyla layık gördü.

Duygu Asena’nın fikirlerini ve mirasını yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen ödül, Doğan Kitap tarafından veriliyor. Bu yılki seçici kurul, Doğan Hızlan başkanlığında Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral, Elif Tanrıyar ve geçtiğimiz yılın ödül sahibi Arlin Çiçekçi’den oluşuyordu. Kurul, Neslihan Önderoğlu’nun Cüret adlı eserini, romanındaki kimsesizlerin ve toplumda yerini bulamayanların direncini başarılı bir şekilde anlatması ve anlatı dilinin yetkinliğiyle öne çıkması sebebiyle ödüle layık buldu.

Seçici kurul, ödül gerekçesinde Neslihan Önderoğlu’nun eserini değerlendirirken, romanındaki temaların bütünlüğünü koruyarak kimsesizlerin ve toplumda yerini bulamayanların direncini başarıyla yansıttığını vurguladı.

Ödülün bu yılki sahibi olan Neslihan Önderoğlu, ödülü almanın onurunu yaşadığını belirterek, “Duygu Asena gibi önemli bir ismin adını taşıyan bu ödüle layık görülmek beni son derece mutlu etti. Bu sorumluluğu ve geleneği, önceki ödül alan arkadaşlarım gibi en iyi şekilde taşıyacağım. Değerli jüri üyelerine teşekkür ederim” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu