Haber

Edebiyattan Tuvale Roman Kahramanları sergisi ziyarete açıldı

Sergi, Türk romancılar Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar ve Kemal Tahir’in yanı sıra dünya edebiyatının önemli isimlerinin eserlerine dair resimleri içeriyor. Serginin açılışında Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Yalın ve Roman Kahramanları Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Asan konuşma yaptı.

Resim sanatçısı Ahmet Umur Deniz, sergiyi 3 ana tema üzerinden oluşturduklarını belirtti. Sergide işlenen temalar arasında Troya, İstanbul ve Rus edebiyatı bulunuyor. Deniz, projenin bir kısmının roman temalarını içerdiğini ve bu fikri Roman Kahramanları Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Asan ile birlikte geliştirdiklerini ifade etti. Ömer Asan’ın belirlediği romanlar, öğrencilere verildi ve öğrenciler okuduktan sonra bu eserlere dair kompozisyonlar oluşturdu. Oluşturulan kompozisyonlar temel alınarak resimler ortaya çıkarıldı.

Serginin öğrenciler arasında dayanışma ve işbirliği ortamı yarattığına vurgu yapan Deniz, bu çalışmanın Türkiye’de bir ilki temsil ettiğini söyledi. Sergide yer alan resimlerin, sanatçıların kişiliklerini ve duyarlılıklarını yansıttığını belirtti.

Maltepe Üniversitesi öğrencileri de sergide roman kahramanı kılığında yer aldı. Sergi, Türk romancıların yanı sıra dünya edebiyatının önemli isimlerine ait klasik eserleri içeriyor. Sergi, 29 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Ayrıca yarın başlayacak olan 8. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin de 21 Aralık’a kadar Maltepe’deki Marmara Eğitim Köyü’nde düzenleneceği belirtildi. Festivalde Türk romanındaki önemli yazarlar ve eserleri ele alınacak, birçok ünlü yazar etkinliklere katılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu