0

Türk edebiyatının önemli şairlerinden olan Edip Cansever’in kişisel kütüphanesi meraklıları için halka açık ortama taşınıyor. Cansever’in toplamda 500 kitaptan oluşan kütüphanesi oğlu tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağışlanacak. Bu kapsamda da kütüphane sayesinde Cansever’in kitaplarına erişim sağlanabilecek.

Edip Cansever’in Kütüphanesi

Yaklaşık olarak 500 kitaptan oluşan arşivi, şairin oğlu olan Ömer Cansever tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağışlandı. Bu koleksiyon kapsamında Cansever’in kitapları da kitap severlere ulaşmış olacak. Aynı zamanda şairin kişisel eşyaları da yine koleksiyon içerisinde yer alacak. Kütüphanenin içeriğini ise oğlu Ömer Cansever şu sözler ile açıkladı;

“Arşivde özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar, Yaşar Kemal gibi isimler başta olmak üzere pek çok yazarın babama yazmış olduğu imzalı kitaplar var. Aynı zamanda MEB tarafından çıkan kitaplar, çok eski tarihli kitaplar, çok sayıda imzalı kitap arşivde yer alıyor. Bunları Mimar Sinan’a bağışlıyoruz. Uzun zamandır bunu yapmak istiyordum. Aynı zamanda dijital ortama da aktaracağız. Babamın eşyalarını da inceliyorum. Özel el yazılarını da araştıracağım. Varsa onları da bağışlayacağız,” dedi.

bu yazıyı oylayın!
[Toplam: Ortalama: ]
Benzer İçerik:  Kitapları Yaşatan Adam: Hobbit Olarak Yaşamaya Karar Verdi

Yorumlar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Haber