Haber

Elif Şafak Dublin Edebiyat Ödülü İçin Aday Oldu

1996 tarihinden itibaren verilen ve alanında önemli bir ödül olarak kabul edilen Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü’nün bu yılki adayları arasında Elif Şafak da yer alıyor.

Adaylar Açıklandı

1996 yılından itibaren verilmekte olan ve alanında önemli ödüllerin başında gelen Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü – IMPAC- 2021 yılı adayları açıklandı. Listede Elif Şafak da 10 Dakika 38 Saniye romanı ile bulunuyor.

Haberi Elif Şafak sosyal medya hesabından şu ifadeler ile duyurdu; “Dublin edebiyat ödüllerine aday gösterildiğini öğrenmek çok gurur verici, mutluluk verici, böyle kıymetli bir listede Tekila Leyla’yı görmek benim için çok anlamlı, sevgili okurlarla paylaşmak istedim.”

Yarışma içindeki kitaplar dünyanın dört bir yanındaki kütüphaneler tarafından Dublin Şehir Konseyi’nin sponsor olduğu 2021 DUBLIN Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen 49 kitaptan oluşuyor. Şimdi 26. yılında olan bu ödül, kazanan için 100.000 € değerinde İngilizce yayınlanan tek bir kurgu çalışması için dünyanın en değerli yıllık ödülü kabul ediliyor. Adaylar arasında Afrika, Avrupa, Asya, ABD ve Kanada, Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki 30 ülkeden kütüphaneler tarafından aday gösterilen eserlerin yer aldığı 18 çeviri romanı yer alıyor. Kazanan kitap çevrildiyse, yazar 75.000 € ve çevirmen 25.000 € alıyor.

Ödül kapsamında yarışacak eserler ise şu şekilde;

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu