Mario Levi hayatını kaybetti

Sıradaki içerik:

Mario Levi hayatını kaybetti

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elif Şafak’a bu sefer de destek vermeyen yazarlar bildiri yayımladı

02 Şubat 2024 13:10
Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin, Elif Şafak'ın "Bit Palas" adlı romanının, Mine G. Kırıkkanat'a ait "Sinek Sarayı" adlı romandan intihal içerdiğine hükmetmesi sonrasında Elif Şafak'a destek açıklamalarının, dava sürecini etkilemeye yönelik bir kampanya olarak algılandığına dair duyumlar üzerine, şair, yazar, sanatçı ve akademisyenlerden oluşan seksen kültür emekçisi bir araya gelerek "Edebiyatımızı Geri İstiyoruz!" adlı bir bildiri yayınladı.

Bildiri de şöyle denildi: “Elif Şafak’ın Bit Palas romanının, Mine G. Kırıkkanat’ın Sinek Sarayı romanından intihal olduğunun mahkeme kararıyla onaylanmasının ardından bir grup edebiyatçının “dostluk hukuku”yla hareket ederek henüz istinaf süreci tamamlanmamış bir davada yargıyı etkilemeye çalışmalarını endişeyle takip ediyoruz. Söz konusu yazınsal emek olduğunda adaletin tecelli etmesini talep etmek edebiyat kamuoyu için bir tercih değil, zorunluluktur. Şüphesiz ki hiçbir yazın dostluğu, emekten üstün değildir. Biz aşağıda adı geçen şair, yazar, akademisyen ve kültür emekçileri olarak Demirtaş Ceyhun’un “Edebiyatımı geri istiyorum.” dediği günlerin acı bir tekrarını yaşadığımızı görüyor ve nereden gelirse gelsin yargı sürecini etkilemeye çalışan her türlü adımı şiddetle kınıyoruz.”

Bildiri metnine imza atan akademisyen, şair ve yazarlar şöyle:

Adil Başoğlu, Afi Can, Ahmet Tığlı, Ahmet Yıldız, Ali Ekber Ataş, Ali Günvar, Ali Rıza Özkan, Alpaslan Akdağ, Aydan Ay, Aydoğan Yavaşlı, Ayfer Yurdakul, Ayşe Işık, Pehlivanoğlu, Ayşe Karadağ, Ayten Mutlu, Bahri Loş, Barış Erdoğan, Bilgehan Atsız Gökdağ, Bülent Bulut, Celal İlhan, Cemal Öztürk, Cenk Güray, Deniz Moralıgil, Dilaver Korkmaz, Erdinç Gültekin, Evin Okçuoğlu, Fatih Ayan, Ferda Hacıvelioğlu, Ferhat Nitin, Ferziye Küçük, Filiz Elasu, Fuat Çiftçi, Furkan Çirkin, Gazanfer Eryüksel, Gökhan Akçiçek, Gözen Esmer, Gültekin Emre, Günay Güner, Haktan Kaplan, Halil İlteriş Kutlu, Haluk Bütüner, Halûk Cengiz, Hasan Ildız, Haşim Şahin, Hidayet Karakuş, Hilmi Haşal, Hüseyin Yaltırık, İbrahim Tığ, Kaan Eminoğlu, Kağan Kök, Kemal Yurtbay, Kutlu Altay Kocaova, Mahmut Aksoy, Mehmet Can Kuyucu, Mehmet İş, Mehmet Toygar Özdemir, Melda Vatancı, Mesut Şen, Muharrem Akman, Mustafa Bilgin, Mutluhan İzmir, Nazım Mutlu, Nazlı Ayça Özkarahan, Necdet Arslan, Neval Savak, Nevzat Taşkıran, Nihat Ahlat, Nuray Doğan, Nurullah Çetin, Orhan Boran, Özkan Mert, Rabia Burhan, Ramazan Çakıroğlu, Sabri Altuntaş, Serhat Akdeniz, Serpil Devrim, Şahin Filiz, Tolga Gerger, Yaşar Cevher, Yusuf Ferhat ve Zafer Baysal.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.