Haber

Encore Kitabevi Kapanıyor

Düşünce alanına önemli kitapları yayımlayarak katkıda bulunan Encore Yayınları, sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada Beyoğlu’nda bulunan kitabevini Ocak sonunda kapatıyor.

“Çok Üzgünüz”

Düşünce, felsefe ve yeni sol çalışmaları alanında önemli eserleri yayımlayan Encore Yayınları’nın İstanbul Beyoğlu’nda bulunan kitabevinin Ocak ayı sonunda kapanacağı açıklandı. Yayınevi sahibi Mehmet Öznur’un yaptığı açıklamalara göre kitabevinin bulunduğu yapı otele dönüştürülmek istendiği için Encore Kitabevi kapanıyor. Öznür “Beyoğlu’nda kitapçıdan çok otele ihtiyaç var, çok üzgünüz,” dedi. Yayınevinden başka bir adreste kitabevinin devam edip etmeyeceğine dair henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Zizek Kitapları ile Tanınıyor

Encore Yayınları 2003 yılında kurulmuş ve Lacancı felsefe ile din, sanat, ideoloji ve politika alanında eleştirel yayınlar yapmıştı. Kitapları ile birlikte okurun sadece yeni şeyler öğrenmeyi değil, şimdiye kadar rahatsız edici olan şeylerin de farkına varılmasını amaçlayan yayınevi özellikle ünlü felsefeci Slavoj Zizek’in kitaplarını Türkçe’ye kazandırmıştı. Bunun yanında yeni solun sorunlarına eğilen Fransız felsefeci Alain Badiou’nun da çalışmalarını yayımlamıştı.

Encore Yayınları özellikle 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2012 yılında ise Mimar Sinan Üniversitesinde Slovaj Zizek’in katılımı ile konferans düzenlemiş ve bu alanda önemli çalışmalara imza atmıştı.

Kitabevinin kapanması sonrasında yayınevinin devam edip etmeyeceği konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Encore Yayınlarının da içlerinde bulunduğu butik yayınevleri özellikle salgın yüzünden ekonomik olarak zorlanıyorlar ve bir süredir yeni kitap yayını yapamıyorlardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu