Haber

Epstein listesinde Chomsky ve Hawking ne arıyor?

Bu dosyalar arasında ünlü bilim insanları Noam Chomsky ve Stephen Hawking’in bulunması ise şaşkınlık yarattı. Ancak Chomsky ve Hawking için medyanın sunduğundan daha farklı durum söz konusu olabilir.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Bard College’un rektörü Leon Botstein, Jeffrey Epstein’i kampüse davet etti. Epstein’in özel takvimine göre, profesör, yazar ve siyasi aktivist Noam Chomsky ile 2015 yılında Epstein’in Manhattan’daki evinde akşam yemeği için bir uçak yolculuğu yaptığı ortaya çıktı.

Epstein’in takviminde adı geçen birçok kişi, bu görüşmelerin genellikle ‘servet ve bağlantılar’ nedeniyle gerçekleştiğini ifade etti. Botstein, Epstein’in okula bağış yapması için çaba sarf ettiğini belirtirken, Chomsky ise bu buluşmaların ‘siyasi ve akademik konuları görüştükleri’ toplantılar olduğunu açıkladı.

Hawking adı temize çıkabilir

ABD’li iş insanı Jeffrey Epstein’in cinsel istismar, fuhuş, pedofili ve insan kaçakçılığı gibi suçlardan hüküm giydiği dava, yeni bilgilerle daha da karmaşık hale geliyor.

Epstein’in çocuk yaşlarda fuhuşa sürüklediği kadınların şikayetleri üzerine açılan davada ilginç detaylar ortaya çıkıyor. İddiaya göre Epstein, yapay zeka ve genetik mühendislik kullanarak “süper insanlar” yaratma amacını gütmüş ve bu hedefi için dünyanın önde gelen bilim insanlarından Stephen Hawking’i bir konferansa davet etmiş.

Mahkeme belgelerine göre, Epstein’in İngiliz profesörle ilişkisiyle ilgili tuhaf iddialar gündeme geldi. Cambridge profesörü Hawking, Epstein’ın özel Karayip adasında düzenlenen bir konferansta mangal yaparken görüntülendi.

Epstein, bu iddialardan endişeliydi ve eski sevgilisi Ghislaine Maxwell’e, bu söylentileri çürütebilecek kişilere ödül teklif edilmesini önerdi. Maxwell’e gönderilen bir e-posta, bu girişimlerin ayrıntılarını içeriyor ve mahkeme emriyle kamuoyuna açıklandı.

Özellikle, eski ABD başkanı Bill Clinton ile akşam yemeği iddiaları ve Hawking’in reşit olmayan bir seks partisine katıldığına dair söylentileri yalanlamak istediği belirtiliyor. Ünlü fizikçi, 2006’daki seks partisi iddiası sırasında, motor nöron hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlıydı.

Hawking, Epstein’in suçlamalarla karşı karşıya kalmasından bir ay önce, Epstein tarafından finanse edilen bir bilimsel konferansa katıldı. Bu konferansta, diğer önde gelen fizikçi ve teorisyenler de bulunuyordu. Dolayısıyla Hawking’in adı bu liste yüzünden yakın zamanda temize çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu