Dosya

Eskimeyen Soru: Hangi Kitapları Okumalıyım?

Hangi kitapları okumalıyım diyorsanız geniş bir listeden yararlanmanız gerekecek. Öncelikle okumak tek sefer veya kısa süreli yapılacak bir eylem değildir. Ayrıca iyi bir okur olmak için zirve noktasına hiçbir zaman ulaşamayacaksınız. Ancak kendinizi geliştirmek, kültürden bihaber olmamak adına temel kitaplara mutlaka öncelik vermelisiniz.

Kitap Okumaya Başlamak

Genelde hangi kitabı okumalıyım gibi sorulara gelişigüzel seçilmiş veya klişe olduğundan bahsedilen listeler ile yanıt verilir. Ancak bu listenin pek önemli olmadığını bilmelisiniz. Önemli olan sizin ne aradığınıza yardımcı olacak kitapları seçmektir. Buna da ancak kendiniz karar verebilirsiniz.

Kendimi geliştirmek için hangi kitapları okumalıyım diyorsanız öncelikle gelişimden ne anladığınızı ifade etmelisiniz. Çünkü gelişim; zihin, para, vücut, sosyallik, kariyer gibi pek çok alanda olabilir. Eğer zihinsel bir gelişim istiyorsanız bu durumda işiniz kolay. Çünkü edebiyattan felsefi metinlere kadar pek çok kitap bulma seçeneğiniz olacak.

Kitap okumayı sürdürmeme için en büyük hata, yanlış kitapları almak, başkalarının tavsiyesinin olumlu olmasına rağmen kendinizin de kitapta aradığınızı bulamamasıdır. Demek ki başkalarının tavsiyesi bu konuda size yardımcı olamıyor. Bu yüzden doğrudan bir tavsiye yerine kitap almak yerine o kitap hakkında bir inceleme okumak öncesinde daha iyi olabilir. Kitap incelemesi sayesinde kitapta neler bulabileceğini görebilirsiniz. Bu da kitabı okuma kararınız üzerinde etkili olur.

En iyi kitap önerileri her zaman kişiye özeldir ve genel öneriler ile hiçbir şekilde iyi bir okur olamazsınız. Belki burada Stephen King’in sözünü hatırlamak gerekir; “Kötü kitap okuyun ama kötü kitap okuduğunuzu bilin.”

Bu durumda listeler yerine kitapları bol bol karıştırmaya, incelemelere göz atmaya ve yaşamda sizin için öncelikli olan konular üzerinde duran kitaplara bakarak hangi kitapları okumalıyım sorusuna yanıt verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu