Haber

Federico Garcia Lorca Şiirinde Kendi Ölümünü Gördü

Seksen beş yıl önce, 1936’da, bugünlerde İspanyol avangart şair ve yazar Federico Garcia Lorca, Granada’nın dışında bir yerlerde Milliyetçiler tarafından vurularak öldürüldü. Lorca’nın nerede öldürüldüğü ve kim tarafından katledildiği ise öğrenilmedi.

Kendi Şiirinde Ölümünden Bahsetti

İspanya’yı ele geçirmek isteyen faşistlere karşı mücadele eden Federico Garcia Lorca, öldürüldüğünde 38 yaşında bulunuyordu. Dünya çapında üne kavuşmuş olan Lorca’nın öldürülmesi ile şaşkınlık ile karşılanmıştı.

Kaçırılması ve infazı hakkında henüz pek çok şey araştırmayı bekliyor. Federico Garcia Lorca hem açık sözlü oluşu hem de eşcinselliği nedeniyle faşistler tarafından hedef tahtası haline getirilmişti. Frankocu güçler tarafından sürekli tehdit ediliyordu.

Federico Garcia Lorca, öldürüldükten sonra asla bulunamadı ve günümüzde de gömüldüğü yerin nerede olduğu merak ediliyor. 2000 yılında Tarihsel Hafızayı Kurtarma Derneği, Lorca’dan geriye kalanları bulmak için geniş çapta araştırmalar yaptı ancak şairin kalıntılarına ulaşamadı.

1929 tarihinde Federico Garcia Lorca’nın yazdığı bir şiirde ise ölümün adeta nasıl olacağını ön gördüğü anlaşıldı. Üç Arkadaşın Masal ve Çemberi isimli şiirde, Lorca ölümünden yaklaşık 10 yıl önce şu dizeleri yazdı;

Sonra öldürüldüğümü anladım.

Kafelerde, mezarlıklarda, kiliselerde beni aradılar

…. ama beni bulamadılar.

Beni hiç bulamadılar mı?

Hayır. Beni asla bulamadılar.

Lorca’nın ölüm yıl dönümünde İspanya’da çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu