Haber

Filistinli şair Fady Joudah 100 bin dolarlık ödülü kazandı

Filistin asıllı Amerikalı şair, çevirmen ve doktor Fady Joudah, Poets & Writers tarafından verilen 100.000 dolarlık ödülün sahibi oldu.

Jackson Şiir Ödülü her yıl “olağanüstü yetenekli” Amerikalı bir şaire veriliyor ve bu yıl üç şairden oluşan bir panel tarafından seçildi: Natalie Diaz, Gregory Pardlo ve Diane Seuss. Joudah’ı bu yılın sahibi olarak ilan eden jüri üyeleri aşağıdaki alıntıyı yayınladı:

Jackson Şiir Ödülü, Filistinli-Amerikalı şair Fady Joudah’ın, konuşulamaz olanın karşısında lirik bir özlülük ve yoğunluktaki şiirleriyle konuşma cesaretiyle ayırt edilen önemli ve gelişen çalışmalarını kutluyor. “Gelecek için yazıyorum,” diyor Joudah bize, “çünkü bugünüm yıkılmış durumda.” Bu yıkımın merkez üssünden, Joudah güçlü imgeler, duyular ve duygular ağı aracılığıyla direniyor, bombalanmış bir evden kurtarılan bir çocuğun gülümsemesini ve balıklarını “hava saldırılarının enkazından” kurtaran iki kardeşi çağrıştırıyor – savaşın “teminatlarından” bahsediyor ve onlardan bahsediyor. Joudah’ın diksiyonu kaygan, dilin taşınamayacak olanı taşımadaki istikrarsızlığını ortaya koyuyor. Bu kayganlık, böylesi bir yok oluş karşısında benliğin ve aşkın kırılganlığını da yansıtıyor. Sevgiyi esirgemekte bu kadar usta olan bir dünyadan aşk şiirleri talep ediyor. İçinde bulunduğumuz tarihsel an Joudah’ın son şiirlerine özel bir aciliyet kazandırsa da, eserleri sürekli olarak ölümlülüğü, şiirin yaşayanları ve ölüleri arşivleme ve sınırları eşiklere dönüştürme kapasitesini araştırmıştır. Joudah’ın lirik yeteneği, birliğe doğru bir aşkınlık yaratır: “Rahimden / nefese ve bir / birlikle // Ben olurum: / nehirden / denize kadar.”

Joudah, 1971 yılında Filistinli mülteci bir ailenin çocuğu olarak Austin, Teksas’ta doğdu ve Libya ile Suudi Arabistan’da büyüdü. Doktor olmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve halen Houston’da iç hastalıkları alanında çalışmaktadır.

Joudah altı şiir koleksiyonu yayımlamıştır: […]; The Earth in the Attic; Alight; vezni cep telefonu karakter sayısına dayanan kitap uzunluğunda kısa şiirler dizisi Textu; Footnotes in the Order of Disappearance; ve Tethered to Stars. Arapçadan birçok şiir derlemesi çevirmiş olup, Etel Adnan Şiir Ödülü’nün eş editörü ve kurucularındandır. Yale Series of Younger Poets yarışmasını 2007 yılında kazanmış ve PEN ödülü, İngiltere’den Banipal/Times Literary Supplement ödülü, Griffin Poetry Prize, Guggenheim Fellowship ve Arab American Book Award almıştır.

Dünyadaki pek çok Filistinli gibi Joudah’ın hayatı da İsrail’in altı ay önce Gazze’ye başlattığı saldırıdan bu yana korkunç kişisel trajedilerle geçti.

Joudah bugün erken saatlerde haberi paylaştığı bir tweet’te şunları yazdı: “Sahadaki ve tüm güzel Filistin’deki gerçek savaşçıların onuruna paylaşıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu