Haber

Fransız yazar Mathias Enard İstanbul’da sevenleriyle buluştu

Fransız yazar Mathias Enard, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali'nin "Köprüde Buluşmalar" etkinliğine konuk oldu.

Minoa Pera’da gerçekleştirilen söyleşi etkinliğinde, sinema ve edebiyat ilişkisi üzerine konuşuldu. Elif Refiğ’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Enard, İstanbul’un değişimine şahit olduğunu belirterek, “1990’lı yıllardan bu yana birçok kez İstanbul’a geldim ve çeşitli değişikliklere şahit oldum. Şu an İstanbul, ekonomi, ticaret ve turizm açısından bir buluşma noktası. İstanbul’daki kültürü de yıllar içinde yakından tanıdım” ifadelerini kullandı.

Fransız yazar, Türk filmleri konusunda da bilgi edinmek istediğini ve bu konuda tavsiyelere açık olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Türkiye’yi ziyaret ettiği dönemlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni ve Hatay’ı da gezdiğini belirtti.

Mathias Enard, 1972 yılında Fransa’da doğdu. Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Ulusal Enstitüsü’nde Arapça ve Farsça eğitimi aldı. Orta Doğu’ya uzun yıllar süren seyahatler yapan yazar, “La Perfection” (2003) ve “Zone” (2008) gibi önemli eserlere imza attı. “Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara” isimli romanında ise Haliç üzerine bir köprü inşa etmek isteyen II. Bayezid’in davetini kabul eden Michelangelo’nun yaşadıklarını konu edindi. Enard, “Boussole” adlı romanıyla 2015 yılında Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu