Haber

Georg Büchner Edebiyat Ödülü Emine Sevgi Özdamar’ın oldu

Almanya’nın edebiyat dalındaki önemli ödüllerinden Georg Büchner Edebiyat Ödülü’nün bu yıl yazar Emine Sevgi Özdamar’a verileceği açıklandı. Federal Hükümet Kültür ve Medya Komiseri, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı ile belediyeden birer temsilcinin katılımıyla Alman Dil ve Şiir Akademisi Yürütme Komitesi’nce Büchner Ödülü’ne layık görülen Özdamar, 50 bin euro para ödülünün de sahibi olacak.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre, Alman Dil ve Şiir Akademisi tarafından Salı günü Darmstadt’ta yapılan açıklamada, “Özdamar, Alman dili ve edebiyatının, yeni ufuklar, yeni konular ve son derece şiirsel bir tınıyı borçlu olduğu seçkin bir yazardır. Eserleri farklı diller, kültürler ve dünya görüşleri arasında hem entelektüel hem de şiirsel bir diyalog kuruyor, bize de okuyarak katılma fırsatı tanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Geçen yıl Avusturyalı yazar ve çevirmen Clemens J. Setz’e verilen ödül, 5 Kasım’da Darmstadt’ta düzenlenecek törenle Özdamar’a takdim edilecek.

EMİNE SEVGİ ÖZDAMAR KİMDİR?

Emine Sevgi Özdamar, 1946 yılında Malatya’da doğdu. Bursa ve İstanbul’da yaşadıktan sonra 1965 yılında iş gücü göçü kapsamında Almanya’ya gitti. Berlin’de bir fabrikada işçi olarak çalışırken tiyatro kurslarına katıldı. Doğu Berlin’de tiyatro oyunlarında rol aldı. Daha sonra Batı Almanya’da, Fransa’da ve Türkiye’de tiyatro gruplarına katıldı. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra Almanca roman, öykü, tiyatro oyunları ve senaryolar kaleme aldı. Almanya’da çok sayıda ödül alan ilk romanı ‘Hayat bir kervansaraydır, iki kapısı vardır, birinden girdim, diğerinden çıkıyorum’ Türkçeye de tercüme edildi. Yazarın çok ödüllü romanı ‘Ein von Schatten begrenzter Raum’ (Gölgelerle sınırlı alan) geçen yıl yayımlandı.

GEORG BUCHNER ÖDÜLÜ

50 bin euro değerindeki Georg Büchner Ödülü, Almanca konuşulan ülkelerdeki en önemli edebi ödül olarak kabul ediliyor. 1951’den bu yana verilen ödülü Heinrich Böll, Friedrich Dürrenmatt, Günter Grass ve Erich Kästner gibi yazarlar aldı.

Ödül adını, Darmstadt’ta yetişen yazar, doğa bilimci ve özgürlük savaşçısı Georg Büchner’den (1813-1837) alıyor. Büchner’in en bilinen eserleri arasında ‘Woyzeck’ ve ‘Danton’un Ölümü’ bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu