Haber

George Orwell’a Hücum! Telif Süresi Bitti

1950 yılında vefat eden ünlü yazar George Orwell’in eserlerinin telif süresi bitti. 1 Ocak 2021 tarihinde sona eren telif süresi sonrasında pek çok yayınevi George Orwell’in eserlerini yayıma hazırlıyor ve sayısız film projesi de yolda gözüküyor.

George Orwell’e Hücum!

Yakın zamanda Sabahattin Ali’nin eserlerinin telif hakkı bitince her yayınevi Sabahattin Ali’nin kitaplarını basmış, neredeyse ortalık Sabahattin Ali’nin kitaplarından geçilmez olmuştu. İşte şimdi aynı durum George Orwell’in da başına gelmek üzere. Hayvan Çiftliği, 1984 gibi eserlerin sahibi olan Orwell’in eserleri için telif hakkı 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle son buldu. Bu durum ise hem dünyada hem de Türkiye’de yayınevlerini harekete geçirdi ve ilerleyen günlerde her yeri George Orwell kitapları dolduracağa benziyor.

Film Projeleri de Yolda

Özellikle uzun zamandır George Orwell’in eserlerinin film projeleri yapımcılar için iştah kabartıyordu ama yüksek telif ücretleri nedeniyle yapımcılar George Orwell’in eserlerini beyaz perdeye taşımıyorlardı. Fakat telif hakkının bitmesi sonrasında özellikle 1984 ve Hayvan Çiftliği gibi eserlerin beyaz perdeye de taşınması artık daha kolay olabilecek. Daha şimdiden pek çok yapımcı Orwell’in eserleri için hazırlık yapmaya başladılar bile.

Orhan Veli ve Pavese İçin de Aynı Durum Geçerli

George Orwell’in telif süresinin bitmesi sonrasında bu yıl Orhan Veli Kanık ve Cesare Pavese gibi isimlerin de telif hakları son buluyor. Bu durumda 2021 yılı pek çok yayınevinden bolca George Orwell ve Orhan Veli, biraz da Cesare Pavese basılarak geçecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu