0

Sinemanın en ünlü yönetmeleri arasında yer alan Alfred Hitchcock’un özel bir biyografisi kaleme alındı. Daha önce Ezra Pound ve Poe biyografileriyle tanınan Peter Ackroyd tarafından yazılan eser önemli bir kitap olarak öne çıkıyor.

Gerilim Dolu Özel Bir Biyografi

Çağdaş İngiliz yazınının en verimli isimlerinden biri olan Peter Ackroyd’u romanları kadar, şehir biyografisi olarak tanımladığı araştırmalarından da tanıyoruz. Özellikle edebi eserlerinin önemli bir bölümü Türkçeye çevrilen bu verimli yazarın bu kez Alfred Hitchcock biyografisi yayımlandı. Sinema sanatının büyük ustalarından Hitchcock’un hayatını ve eserlerini kronolojik bir seyirde inceleyen Ackyord’un çalışmasının, Hitchcock sineması, dahası film sanatına katkıları bağlamında derin ve katmanlı analizler içermediğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak özellikle yönetmenin İngiltere dönemini içeren on üç yılda çektiği yirmi dört film hakkında, Ackroyd’un bir Londra uzmanı olarak getirdiği yorumların önemli tespitler içerdiğini belirtmemiz gerekiyor.

Bir bütün olarak bakıldığında, Peter Ackyord’un, Alfred Hitchcock biyografisinin, sinema sanatında gerilimin belki de gelmiş geçmiş en büyük ustası yönetmenin yaşamına ve sanatına iyi bir ‘giriş kitabı’ olduğu söylenebilir.

Peter Ackyord, Alfred Hitchcock. M. Gürsel (çev.), Alfa Yayınları, 326 s. 2021.

bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Benzer İçerik:  Boğaziçi Mezunu Olan Yazar ve Sanatçılardan Açıklama

Yorumlar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haber