Haber

Goncourt ödülü sahibi Mathias Énard Türkiye’yi ziyaret edecek

Institut français Türkiye, Türkiye'nin Goncourt Seçimi'nin duyurusu kapsamında Fransız yazar Mathias Énard'ı ağırlayacak.

Énard, 2015 yılında “Boussole – Pusula” adlı romanıyla Goncourt Ödülü’ne layık görülmüştü. Institut français Türkiye’nin organizasyonuyla 17-18 Nisan tarihlerinde Ankara’da ve 19-20 Nisan’da İstanbul’da bir dizi konferans ve söyleşiye katılacak olan Énard, aynı zamanda Türkiye’nin Goncourt Seçimi jürisine başkanlık ederek sonuçları açıklayacak.

Mathias Énard, 17 Nisan’da Ankara’da düzenlenecek basına açık toplantıda Türkiye’nin Goncourt Seçimi’ni belirlemek üzere jüriye başkanlık edecek ve sonuçları kamuoyuna duyuracak. Ayrıca, aynı gün Institut français Ankara’da gerçekleştirilecek edebiyat söyleşisine katılacak ve Türkçe’ye çevrilen “Boussole – Pusula” romanının çevirmeni Ebru Erbaş ile birlikte eseri üzerine konuşacak. 18 Nisan’da ise Hacettepe Üniversitesi’nde bir konferans verecek.

Yazar, İstanbul’da ise 19 ve 20 Nisan tarihlerinde üç ayrı söyleşiye katılacak. İlk iki söyleşi Minoa Kitapçısı’nda gerçekleştirilecek ve yazar Yiğit Bener’in eşlik edeceği etkinlikler olacak. Son söyleşi ise Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Etkinliklere katılım ücretsiz olacak ancak kayıt zorunlu. Katılmak isteyenler, Institut français Türkiye’nin resmi web sitesinde bulunan etkinlik takvimi sayfasından kayıt işlemlerini tamamlayabilecekler.

Türkiye’nin Goncourt Seçimi, Institut français Türkiye’nin girişimiyle gerçekleştiriliyor. Bu etkinlikle Türkiye, Uluslararası Goncourt Seçimi’ni düzenleyen 37. ülke olma unvanını elde ediyor.

Mathias Énard, Fransız yazar ve çevirmen olarak biliniyor. Niort kentinde doğan Énard, Arapça ve Farsça eğitimi aldığı INALCO’da yükseköğrenimini tamamladı. Şu anda Barcelona’da yaşayan yazar, çeşitli ödüller kazanmış ve eserleri geniş bir okuyucu kitlesi tarafından takdir edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu