Teknoloji

Google’dan önemli hamle! Android telefonlar artık daha kolay bulunabilecek

Google, uzun bir süredir beklenen Cihazımı Bul (Find My Device) ağının iOS'a entegrasyonu için sonunda harekete geçtiğini duyurdu.

Şirket, bu yeni özelliği kullanıma sunduğunu resmi açıklamasıyla duyurdu. Google Cihazımı Bul ağı, iOS’un Bul ağı mantığıyla uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Bu yeni özellik, Android’deki standart Cihazımı Bul işlevinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Artık Android kullanıcıları, kaybettikleri eşyalarını diğer Android cihazlarının oluşturduğu bir Bluetooth ağı sayesinde kolayca bulabilecekler. Bu sayede internet bağlantısına ihtiyaç duyulmayacak, sadece Bluetooth bağlantısı yeterli olacak.

Yeni Google Cihazımı Bul ağının en önemli özelliklerinden biri, kaybolan cihazların diğer Android cihazların Bluetooth menziline girdiğinde, çevrimdışı bile olsalar kolayca bulunabilmesidir. Ancak, bu özelliğin düzgün çalışabilmesi ve kayıp cihazların konum bilgisinin tespit edilebilmesi için Bluetooth’un tamamen kapatılamayacağı bir detay olarak belirtiliyor. Ancak, kullanıcılar Bluetooth’u duraklatabilecekleri için pil performansı üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacaklar.

Şu anda ABD ve Kanada’da kullanıma sunulan genişletilmiş Cihazımı Bul hizmetinin bu yılın sonlarına doğru Android 15 sürümüyle birlikte tüm dünyaya yayılması planlanıyor. Bu adım, milyarlarca Android cihazın birbirleriyle sessizce iletişim kurarak devasa bir konum izleme ağı oluşturmasını sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu