Haberİnceleme

Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir

Grafik roman çeşitleri arasında özel kurgusu ve çizgileri ile öne çıkan Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir hem edebiyat hem de çizgi roman severler için ideal bir okuma keyfi yaratıyor.

Hayatın Anlamının Peşinde

Grafik roman en temel tanımıyla romanın görsel halinde sunulması anlamına geliyor. Özellikle son yıllarda gittikçe popüler bir hale gelen grafik romanda çok başarılı örnekler veriliyor. Bunlardan birisi de adıyla bile hemen okurun ilgisini cezbeden: Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir.

Roman Seth’in kaleminden çıkmış ve çizerin kendine özgü üslubu her karede görülüyor. Kitap, Seth’in kendi yaşamını anlatıyor ve bir tür otobiyografi olarak da okunabilir. Bir dergide karşısına çıkmış olan bir karikatüre hayran kalan baş karakter, bu çizgilerin sahibini bulmak ister. Kalo ismindeki bu çizeri bulmak için çıktığı yolculuk ise esasında karakterin kendi yaşamına doğru bir yolculuk olacaktır. Sosyal ilişkileri pek iyi olmayan baş karakter, aynı zamanda günlük yaşamın pek çok özelliğine de uyum sağlamakta güçlük çekiyor. Buradan karakterin derinlikli olduğu anlamını çıkarabiliyoruz.

Bunun yanında çizgilere ve karikatürlere çok bağlı olan karakter tüm yaşamını bu sanatsal hassasiyet üzerinden kurmak istiyor ama sevgilisi, arkadaşları ve ailesi ile anlaşması biraz zor oluyor. Buradaki temiz çizgiler özellikle okurda istenen etkiyi yaratmayı başarıyor.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Kalo’nun peşinde arayışına devam eden karakter ise aslında bambaşka bir şeyin arayışında olduğunu zaman geçmeden fark ediyor.[/perfectpullquote]

Tanıtım bülteninden;

Seth, modern yaşamın sevinçlerini kabul etmeyi reddeden; geçmiş bir zamana özlem duyan, zamanın ötesinde bir çizer. Bu kitapta bizi kendi dünyasına; çizgi ve hikayesiyle zamanda yolculuğa çıkarıyor. Çizgileriyle birlikte açılan portaldan içeri giriyor ve şehri, kuşları, ağaçları, binaları hissediyoruz. Seth, herhangi bir sahnedeki en önemli görüntünün ne olması gerektiğini çok iyi biliyor ve bunu iç görüsüyle çok iyi birleştiriyor. 1940’lardan beri unutulmuş bir New Yorker karikatüristinin izini sürdüğü bu yolculukta, bizi de öz-keşif yolculuğuna çıkarıyor. Bu keşifle, iyi bir hayatın basit yaşanması gerektiğini çok güzel bir dille anlatıyor.

Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir

Özgün Adı: It’s a Good Life If you Don’t Weaken

Çizer: Seth

Çevirmen: Emre Yavuz

Sayfa Sayısı: 208

Yayınevi: Karakarga Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu