Haber

Hans Christian Andersen Ödülleri kazananları belli oldu

Kanadalı illüstratör Sydney Smith, çocuk ve gençlik edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hans Christian Andersen Ödülü'nü kazandı. Ödül, Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı'nda düzenlenen bir törenle takdim edildi.

Kanadalı illüstratör Sydney Smith, çocuk ve gençlik edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazandı. Ödül, Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı’nda düzenlenen bir törenle takdim edildi. Smith, illüstratör kategorisinde bu büyük başarıya ulaştı.

Hans Christian Andersen Ödülleri, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu (IBBY) tarafından her iki yılda bir veriliyor. Bu ödül, çocuk ve gençlik edebiyatına katkıları nedeniyle bir yazar ve bir çizeri onurlandırmayı amaçlıyor. 1956 yılından bu yana verilen yazarlık ödülüne, 1966 yılında illüstratör dalı da eklenmiştir.

Jordan Scott tarafından yazılan ve Smith tarafından resimlenen “Ninemin Bahçesi” (My Baba’s Garden) adlı kitap, sanatçının bu ödülü kazanmasında önemli bir rol oynadı. Kitap, şubat ayında İlksatır Çocuk tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Sydney Smith’in ayrıca hem yazıp hem de resimlediği “Şehirdeki Küçük” (Small In The City) başta olmak üzere, sadece resimlediği “Nehir Gibi Konuşurum”, “Kaldırım Çiçekleri”, “Babamı Beklerken” ve “Mürekkepçik” gibi eserleri de Türkçeye çevrilmiş bulunmaktadır. Smith, bu kitaplarla da geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Smith, daha önce de çeşitli prestijli ödülleri kazanmış bir sanatçıdır. “Şehirdeki Küçük” ile 2020 Ezra Jack Keats Ödülü ve 2021 Kate Greenaway Madalyası’nı almıştır. Ayrıca, dört kez New York Times Yılın En İyi Resimli Çocuk Kitabı Ödülü’ne layık görülen Smith, Nova Scotia’da ailesiyle birlikte yaşamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu