Kültür

Hapis ve kırbaç cezası alan İranlı yönetmen ülkesini terk etti

İranlı ünlü yönetmen Muhammed Rasoulof, hapis ve kırbaç cezasına çarptırıldığı ülkesi İran'ı gizlice terk ederek Avrupa'ya kaçtı.

77’nci Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümünde gösterilecek olan “Kutsal İncir Tohumu” adlı filmiyle dikkatleri üzerine çeken Rasoulof, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla İran hükümetini eleştirirken, dağlık sınırı geçtiğini gösteren bir videoyu takipçileriyle paylaştı.

Rasoulof’un Avrupa’ya kaçışını doğrulayan Films Boutique ve Parallel45’in CEO’su Jean-Christophe Simon, yönetmenin güvenli bir şekilde Avrupa’ya varmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, Cannes Film Festivali’nde prömiyere katılabilmesini umut ettiklerini belirtti.

İran’da filmleri yasaklanan ve hükümet tarafından ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlanan Rasoulof’un avukatı Babak Paknia ise İran mahkemesinin yönetmenin eserlerini gizli anlaşma örnekleri olarak değerlendirmesinin ardından sekiz yıl hapis ve kırbaç cezasına çarptırıldığını açıklamıştı.

Rasoulof’un Cannes’daki resmi yarışma bölümünde yer alacak olan “Kutsal İncir Tohumu” adlı filminin duyurulmasının ardından İranlı yetkililer, hem yönetmeni hem de festivali baskı altına alarak filmi geri çekmesi için talepte bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu