Haber

Harari bu sefer İsrail’in yanında durdu

Harari, Netanyahu hükümetinin yargı reformunu eleştiriyor ve İsrail’de siyasi değişikliklerin gerekliliğini savunuyor. Ancak bu kez, sadece İsrail’i eleştirmekle kalmayıp Hamas’ın masum sivillere yönelik acımasız şiddetini de kınamış durumda.

Hamas’ın 7 Ekim tarihinde İsrail’e yönelik saldırıları ve ardından başlayan çatışmaların ardından Harari, İsrailli yazarlardan oluşan bir grupla birlikte bir bildiri yayınladı. Bu bildiri, Hamas’ın eylemlerini meşrulaştırmamakla birlikte İsrail hükümetinin sorumluluğunu vurgulayan bir metin içeriyor.

Harari ve diğer yazarlar, bildiride şu ifadeleri kullandı:

“Eşitlik, özgürlük, adalet ve refahı savunan sol görüşlü bireylerin böylesine aşırı bir ahlaki duyarsızlık ve siyasi pervasızlık sergileyeceklerini hiç düşünmemiştik. İsrail’in Filistinlileri boyunduruk altına almasına ve işgaline kararlılıkla karşı çıkmakla beraber, masum sivillere yönelik acımasız şiddet eylemlerini kesin bir dille kınamakta hiçbir çelişki yoktur. Aslında, her tutarlı solcu her iki pozisyonu da aynı anda benimsemelidir.”

Harari’nin kendi ailesi de Gazze Şeridi’ndeki saldırılardan etkilendi. Teyzesi ve eniştesi, Hamas’ın hedef aldığı bir kibutzda sığınarak hayatta kaldı, ancak komşuları hayatını kaybetti.

Harari, bu konuda yaşanan sessizliği ve sadece bir tarafı suçlamayı eleştiriyor. Ona göre, gerçekler her zaman karmaşık ve taraflar hem fail hem mağdur olabilir.

Ayrıca, Harari, “Entelektüellerin, sanatçıların ve akademisyenlerin görevi daha derine inmeye çalışmaktır. Özellikle de günümüzün post-truth (hakikat sonrası) ikliminde, gerçekliğin karmaşıklığını görmeye çalışmaktır. Sadece bir tarafı seçmek entelektüel ve duygusal olarak tembellik gibi geliyor” şeklinde eleştirilerini sürdürdü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu