Haber

Harry Potter yazarı J.K Rowling’in translara yönelik sözleri suç sayılmayacak

İskoç polisi, J.K. Rowling'in trans bireylere ilişkin yorumlarının suç kapsamına girmediğini açıkladı.

İskoç polisi, J.K. Rowling’in trans bireylere ilişkin yorumlarının suç kapsamına girmediğini açıkladı. Ancak trans aktivistler, Rowling’in zorbalık yaptığını ve dezenformasyon yaydığını iddia ederek, eğer yasa yazarın yorumlarını kapsamazsa, ayrımcılığa maruz kalan trans topluluklarını hayal kırıklığına uğratacağını savunuyor.

Harry Potter serisinin yazarı olarak tanınan Rowling, son yıllarda trans kimliği ve cinsiyet geçişini sorgulayan görüşleriyle tartışmalara yol açtı. Bu tartışmalardan biri, İskoçya’da yürürlüğe giren Nefret Suçu ve Kamu Düzeni Yasası’nın ardından yaşandı. Rowling, yasaya dair endişelerini sosyal medya hesabından dile getirmiş ve bu konudaki görüşlerini paylaşmıştı.

İskoçya’da yasaya ilişkin kendisiyle aynı görüşleri paylaşan kişiler tarafından gündeme getirilen Rowling’in yorumları, tartışmalara neden oldu. Ancak İskoç polisi, Rowling’in yorumlarının suç teşkil etmediğini belirtti. Rowling’in yorumlarına yönelik 3 binden fazla nefret suçu şikayeti alındığı bildirildi.

Rowling’in paylaşımının ardından, İskoç polisinin yaptığı açıklama, trans aktivistler arasında hayal kırıklığı yarattı. Aktivistler, polisin Rowling’in yorumlarına karşı işlem yapmamasının, trans topluluğuna yönelik ayrımcılığı teşvik ettiğini iddia ettiler.

Öte yandan, Rowling’in yorumlarına ilişkin tartışmalar devam ederken, BM Kadın Birimi Birleşik Krallık delegesi olarak atanan trans kadın Katie Neeves, Rowling’i “zorba” olarak nitelendirdi. Neeves, Rowling’in kendisiyle ilgili dezenformasyon içeren paylaşımlarının nefreti kışkırttığını ve binlerce nefret mesajına maruz kaldığını belirtti.

İskoçya’da yasalaşan Nefret Suçu ve Kamu Düzeni Yasası, çeşitli ayrımcılık türlerini suç olarak tanımlıyor ve bu tür davranışları cezalandırıyor. Ancak polis, Rowling’in yorumlarının yasa kapsamına girmediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu