Ünlü yazar Cengiz Aytmatov anıldı

Sıradaki içerik:

Ünlü yazar Cengiz Aytmatov anıldı

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Heinrich Böll Vakfı Hannah Arendt Ödülü için çekindiklerini açıkladı

15 Aralık 2023 12:05
Heinrich Böll Vakfı, Hannah Arendt Ödülü'nün Rus kökenli ABD'li gazeteci ve yazar Masha Gessen'e verilmesi planlanan törenden çekildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, Gessen’in Gazze’yi “Avrupa’da Yahudi gettolarına benzettiği” gerekçesiyle ödül törenine katılmayacakları belirtildi. Ayrıca, belediyeye ait bir binanın salonunun kullanım izninin de iptal edildiği ifade edildi.

Heinrich Böll Vakfı’nın bu kararı, Masha Gessen’in 9 Aralık’ta “The New Yorker” dergisi için yazdığı makalede Gazze’yi Nazi gettosuna benzettiği ve İsrail’in Gazze’yi “Nazi gettosu gibi tasfiye etme amacı taşıdığını ima ettiği” gerekçesiyle alındı. Vakfın yaptığı açıklamada, Gessen’in bu değerlendirmesinin kabul edilemez olduğu ve bu nedenle ödül töreninden çekildikleri belirtildi.

Öte yandan, Hannah-Arendt Ödülü Siyasi Düşünce Derneği de Heinrich Böll Vakfı’nın Gessen’e verilecek ödül törenine katılmayacağını ve belediyeye ait salonun kullanım izninin iptal edildiğini açıkladı. Ancak, dernek, Hannah Arendt Ödülü’nün Gessen’e verilmesinin askıya alınmadığını ve ödül töreni ile onuruna düzenlenen sempozyumun, daha küçük bir çerçevede 16 Aralık’ta gerçekleştirileceğini bildirdi.

Rus kökenli gazeteci ve yazar Masha Gessen’in makalesi, Almanya-İsrail toplumu tarafından eleştirilmiş ve ödülün verilmesinin askıya alınması talep edilmişti. Heinrich Böll Vakfı’nın ve Bremen belediye yönetiminin bu tepkiye karşılık verdiği ve ödül törenini iptal ettiği belirtiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.