Haber

Heinrich Böll Vakfı Hannah Arendt Ödülü için çekindiklerini açıkladı

Yapılan açıklamada, Gessen’in Gazze’yi “Avrupa’da Yahudi gettolarına benzettiği” gerekçesiyle ödül törenine katılmayacakları belirtildi. Ayrıca, belediyeye ait bir binanın salonunun kullanım izninin de iptal edildiği ifade edildi.

Heinrich Böll Vakfı’nın bu kararı, Masha Gessen’in 9 Aralık’ta “The New Yorker” dergisi için yazdığı makalede Gazze’yi Nazi gettosuna benzettiği ve İsrail’in Gazze’yi “Nazi gettosu gibi tasfiye etme amacı taşıdığını ima ettiği” gerekçesiyle alındı. Vakfın yaptığı açıklamada, Gessen’in bu değerlendirmesinin kabul edilemez olduğu ve bu nedenle ödül töreninden çekildikleri belirtildi.

Öte yandan, Hannah-Arendt Ödülü Siyasi Düşünce Derneği de Heinrich Böll Vakfı’nın Gessen’e verilecek ödül törenine katılmayacağını ve belediyeye ait salonun kullanım izninin iptal edildiğini açıkladı. Ancak, dernek, Hannah Arendt Ödülü’nün Gessen’e verilmesinin askıya alınmadığını ve ödül töreni ile onuruna düzenlenen sempozyumun, daha küçük bir çerçevede 16 Aralık’ta gerçekleştirileceğini bildirdi.

Rus kökenli gazeteci ve yazar Masha Gessen’in makalesi, Almanya-İsrail toplumu tarafından eleştirilmiş ve ödülün verilmesinin askıya alınması talep edilmişti. Heinrich Böll Vakfı’nın ve Bremen belediye yönetiminin bu tepkiye karşılık verdiği ve ödül törenini iptal ettiği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu