Haber

Hermes Sahaf’a dünyaca ünlü Hermes dava açtı!

Fransız haber kanalı France24, “Hermes Hermès’e karşı, İzmirli kitapçı lüks deviyle kapışıyor” başlığı altında, Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar’ın görüşlerine yer verdi. Nar, “Hermes, Zeus ve Noel Baba insanlığın kültürel mirasının bir parçasıdır. Hiçbir şirket, toplumsal hafızamızda bu kadar derin kökleri olan bu isimleri kendine mal edememelidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Ümit Nar, 2021 yılının Aralık ayında başlayan süreçte Hermes Sahaf’ın adını ticari marka olarak tescil ettirmek için başvuruda bulundu. Ancak Hermes’in Türkiye temsilciliği, Nar’ın ticari ve çevrimiçi faaliyetlerinde “Hermes” adını kullanmasını yasaklamaya çalıştı.

Fransız şirketi avukatları aracılığıyla mahkemeye sunduğu şikayet başvurusunda, farklı sektörlerde yer almalarına rağmen iki marka arasındaki “benzerlik ve karıştırılma riskini” gerekçe gösterdi. Patent davasının ilk duruşması geçtiğimiz ay gerçekleşti.

Ümit Nar, Hermes’in lüks çanta sattığını, kendisinin ise ikinci el kitap sattığını belirterek, “Birilerinin bizi karıştırabileceğini iddia etmek çok saçma. Bu aynı zamanda müşterilerinin zekasına da bir hakarettir. Uluslararası bir şirketin kültürel bir unsuru sahiplenmesi doğru değil. Ben de buna karşı savaşıyorum” dedi.

Nar, ikinci duruşma öncesinde sosyal medya platformu X üzerinden çağrı yaparak, destek talebinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu