Haber

Homo Sapiens’in Yaşamına Farklı Bir Bakış

Homo Sapiens’in yaşam yolunda kat ettiği önemli adımlara rağmen gittikçe doğadan koğuşunun ne anlama geldiği Bencil Maymun isimli kitapta uzun uzadıya anlatılıyor. Yeni raflarda yerini alan çalışma bencil hale dönüşen insan soyunun gittikçe çaresiz kalışına odaklanıyor.

Homo Narcissus

Yeni raflarda yerini alan Bencil Maymun: İnsan Doğası ve Yokoluşa Giden Yolumuz homo sapiensin yolculuğuna farklı bir bakış geliştiriyor. Milyarlarca yıl öncesinde gelişen insan soyunun günümüz dünyasında nasıl değişimler geçirdiğini biyolojik esaslara dayanarak açıklayan kitap alanında en önemli çalışmalardan birisi olarak öne çıkıyor.

Tanıtım bülteninden;

Orta yaşlarında orta boy bir yıldızın yörüngesine kapılmış gezegenlerin üçüncüsünde 3,3 milyar yıl önce filizlendik. Bin asır önce Rift Vadisi’ni terk edip dünyaya açıldık. Beslenme konusundaki esnekliğimiz, 16 milyar sinir hücresine ev sahipliği yapan görkemli neokorteksimiz ve doğayı dönüştürme konusundaki kabarık sicilimiz bizi memeliler arasında özel bir yere taşıdı. 100.000 yıldır etrafta kasıla kasıla yürüyor, 18. yüzyıldan beri kendimize bilge sıfatını yakıştırıyoruz. Bizler Homo sapiens’iz.

Nicholas P. Money, modern insana seslendiği manifestosunda bu tabloyu başaşağı ediyor. Batı bilimi ölümcül bir hataya dönüştükçe doğa dikiş yerlerinden sökülüyor. Görkemin yerini gösteriş aldıkça, Homo sapiens yerini Homo narcissus’a terk ediyor. Ben hissini veren şeyin “biz” olduğu unutuldukça Bencil Maymun kurtuluş umudunu yitiriyor. Bu karamsar hikâyenin ışıklarını söndürmeden önce insanlığın berbat ettiği şeye dürüstçe bakmaya ve hatasını kabullenmeye cesaret edenler için bir umut zerresi, bir ipucu da bırakıyor Money: Zarafet. Ancak ve ancak doğanın geri kalanına karşı göstereceğimiz nezaketle gelecek.

Nicholas P. Money, Miami Üniversitesi, Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Kitap Adı: Bencil Maymun: İnsan Doğası ve Yokoluşa Giden Yolumuz
Yazar:Nicholas P. Money
Çevirmen:Mehmet Doğan
Koç Üniversitesi Yayınları
Sayfa Sayısı: 128

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu