2023 Booker Ödülü sahibini buldu

Sıradaki içerik:

2023 Booker Ödülü sahibini buldu

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İBB’de Türk edebiyatı yerine Türkçe edebiyat ifadesi tartışma yarattı

29 Kasım 2023 09:30
İBB'nin düzenlediği etkinlikte "Türkçe edebiyat" ifadesi tartışma yarattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 23 Kasım Perşembe günü İstanbul-Beyoğlu’ndaki Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecek olan “Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Leyla Erbil” başlıklı etkinlikle ilgili bir duyuru yapmıştı. Ancak etkinlik afişinde “Türk edebiyatı” ifadesi yerine “Türkçe edebiyat” kullanılması, milliyetçi çevrelerden tepki çekti.

Tepkilerin ardından İBB Kütüphane, etkinlikle ilgili paylaşımını sosyal medya hesabından kaldırdı. Dr. Senem Timuroğlu, etkinliği düzenleyen isim olarak, hakaret içeren mesajları yargıya taşıyacaklarını belirtirken, yaşanan gelişmeye şaşkın ve üzgün olduğunu ifade etti. Timuroğlu, Türkçe edebiyat konusunu Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptığı dönemde tartıştıklarını, bu kullanımı benimsediğini ve ifade özgürlüğünü savunanların bu durumu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Etkinliğin başlığında kullandığı “Türkçe edebiyat” ifadesini savunan Timuroğlu, ifade özgürlüğü ve edebiyat eleştirisinin her konuyu tartışmaya açabilmesi gerektiğini vurguladı. Konunun büyük bir lince dönüşmesini ve etkinliğin iptaline kadar gitmesini şaşkınlıkla karşılayan Timuroğlu, bu tür tepkilerin ifade özgürlüğüne zarar verebileceğini dile getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.