Kültür

İranlı yönetmen cezaevinde öldürüldü

İran'da sinema yönetmeni Bahare Lellehi'nin ölümüyle ilgili olarak Tawana Enstitüsü'nün raporuna göre, genç ve başarılı yönetmen cezaevinde öldürüldü.

Ailesinin haberi olmadan Kerej ilindeki Beheş Sakine mezarlığında defnedildi. Amini’nin öldürülmesinden sonra ülkede yükselen sokak hareketi ve protestolar sırasında tutuklanan Lellehi’nin durumu hakkında aylarca bir bilgi alınamadı. Ailesi, çeşitli hükümet kurumlarına başvurarak durumu öğrenmeye çalıştı ancak yanıtsız kaldı.

40 yaşındaki Bahare Lellehi, sanat kariyerinde önemli projelerde yer almış bir isimdi. İran Gençlik Sinema Derneği ve Sure Sinema Akademisi’nde eğitmenlik yapmış, birçok film festivalinde jüri üyeliği yapmıştı. Filmleri arasında “Rüyamda buklelerin dans edildiği anda”, “Bir rüyanın rivayeti”, “Ses odasında yankılar” gibi yapımlar bulunuyor.

İran Sinema Evi Kısa Film Enstitüsü, Lellehi’nin ölümüyle ilgili İran hükümetinden acil açıklama talep etti. İran Sinema Evi Kısa Film Enstitüsü yönetim kurulu başkanı, olayın aydınlatılmasını ve şeffaf şekilde araştırılmasını istedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.