Haber

İsrail hapishanesindeki Filistinli yazar hayatını kaybetti

Filistinli yazar Velid Dakka, 38 yıldır İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunduktan sonra omurilik kanseri nedeniyle 62 yaşında vefat etti.

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti tarafından yapılan ortak açıklamada, Dakka’nın, İsrail’in Assaf Harofeh hastanesinde hayatını kaybettiği duyuruldu. Dakka’nın 1986’dan beri İsrail cezaevlerinde tutulduğu belirtildi.

Açıklamada, Dakka’nın vefatının, İsrail cezaevi yönetiminin hasta tutuklulara karşı uyguladığı iddia edilen kasıtlı tıbbi ihmalden kaynaklandığı ifade edildi. İsrail Hayom gazetesinin haberine göre ise Dakka’nın, nadir görülen bir kanser türünden kaynaklı olarak yaşamını yitirdiği belirtildi.

Filistinli yazar, 1986 yılında İsrail askerlerine yönelik eylemlerde bulunmak suçuyla tutuklanmıştı. Mart 2023’te cezasını tamamlamasına rağmen, “tutukluların aileleriyle iletişim kurmalarına yardım etmeye çalıştığı” iddiasıyla cezasına iki yıl daha eklenmişti.

Filistin Esirler Cemiyeti, Dakka’nın sağlık durumu nedeniyle serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. Ancak Dakka, hastanede yapılan bir ameliyatın ardından tekrar İsrail güçleri tarafından alıkonulmuştu.

Velid Dakka’nın vefatı, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların koşulları ve sağlık hizmetlerine erişim konusundaki tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu