Haber

İthaki Yayınları künye uygulamasından vazgeçtiğini açıkladı

İthaki Yayınları, kitap künyelerinden eski çalışanların isimlerinin çıkarılacağını duyurmasının ardından gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaparak bu uygulamadan vazgeçtiğini bildirdi.

Yayınevinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bugüne kadar kitaplardaki künyede emeği geçen herkesin isminin bulunmasına özen gösterdikleri belirtildi. Ancak yaşanan bazı hukuki sorunlar nedeniyle kitapların tekrar baskılarında halihazırda yayınevinde çalışmayan kişilerin isimlerine yer verilmediği ifade edildi. Ancak, bu uygulamanın yarattığı tartışmalar ve gelen eleştiriler üzerine yapılan değerlendirme sonucunda, tekrar baskı künyelerinde bu uygulamanın devam ettirilmeyeceği duyuruldu.

İthaki Yayınları’nın bu kararı, Ağustos 2023’te basına yansıyan iddiaların ardından geldi. O dönemde, yayınevinin kadro küçültme gerekçesiyle tazminat hakkı olmayan çalışanlarını işten çıkardığı ve yeni basılan kitapların künyelerinden eski çalışanların isimlerinin çıkarıldığı iddiaları gündeme gelmişti.

Özellikle grafik tasarımcı Hamdi Akçay’ın 26 Mart 2024 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım, bu tartışmaları alevlendirmişti. Akçay, İthaki Yayınları’ndan çıkarıldığını ve emeğinin yok sayıldığını belirterek bir tepki göstermişti.

İthaki Yayınları ise çalışanların beyanlarının ardından yazılı bir açıklama yaparak iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve işçilerin haklarıyla ilgili istişare ve müzakere zeminini açık tuttuklarını belirtmişti.

Bunun üzerine Yayınevi Emekçileri Platformu, “Yayın Emekçisinin Adı Yok!” başlığıyla bir açıklama yaparak bu uygulamanın sadece İthaki’ye özgü bir vaka olmadığını belirtmiş ve #KünyeEmeğimizdir etiketiyle kampanya başlatmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.