Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yayınları’ndan yeni 5 kitap

Prof. Dr. Melek Göregenli’nin editörlüğünü yaptığı “Kemeraltı’nın Yüzleri” kitabında; Erdem Ömüriş, Esra Dabağcı, Yağmur Alkın, Dilek Karabulut, Melda Yaman, Şakir Çakmak ve Akın Ersoy’un makaleleri yer alıyor. Kitap, tarihi Kemeraltı çarşısının ve kültürel çeşitliliğin izlerini takip ediyor. Kemeraltı’ndaki geleneksel mesleklerden, tarihi yapıların dönüşümüne kadar birçok konuya değiniliyor. Kitapta, esnaf ve sivil toplum temsilcileriyle yapılan görüşmeler de bulunuyor.

Diğer bir eser olan “Yaşayan Kemeraltı Rehberi”, Melda Yaman ve Erkin Başer tarafından hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan kitap, Kemeraltı’nın kentin uluslararası bir alışveriş ve kültürel merkezi olduğunu vurguluyor. Kitapta, Kemeraltı’nın kuruluşundan bugüne kadar olan değişim ve gelişim süreci detaylı bir şekilde ele alınıyor.

İzBB Yayınları ile Yapı Kredi Yayınları işbirliğiyle hazırlanan bir diğer eser ise Nâzım Hikmet’in “Yolcu” adlı eseri. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nun 2024-2025 sezonunda sahneleyeceği oyunun metni, İzmirli tiyatroseverler için yayımlandı.

Ayrıca, Aelius Aristedies’in “İzmir Söylevleri” adlı kitabı da kentin antik çağ tarihine ışık tutuyor. Kitap, Murat Tozan’ın çevirisiyle günümüz Türkçesiyle yeniden okuyucularla buluşuyor.

Son olarak, üniversite yıllarında devrim ateşi içinde bulunan bir gencin hikayesinin anlatıldığı “Aklın Ayak İzleri” adlı roman da okuyucularla buluşuyor. Kitap, devrimci bir gençlik hikayesini ve onların içinde bulunduğu dönemi anlatıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu