Haber

İzmir Kitap Fuarında Pirtukakurdi standındaki kitaplar toplatıldı

İzmir Kitap Fuarı'nda, Pirtukakurdi standında Kültür Bakanlığı bandrolü bulunan kitaplar nedeniyle polislerin baskısıyla karşılaşıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kültürpark’ta düzenlenen fuar, 19 Nisan’da başladı ve 28 Nisan’a kadar devam edecek. Fuarda, 350’e yakın yayınevi ve 50’ye yakın sahaf yer alıyor.

Pirtukakurdi.com, resmi olarak faaliyetlerine 1 Ocak 2015 tarihinde başlamış olan ilk Kürtçe kitap sitesiydi. Ancak fuar sırasında, standlarına yapılan baskılarla karşılaştılar. Stand görevlisi Sebih Yoldaş, gün boyunca polis baskısı altında kaldı ve 3 kitap sebebiyle gözaltına alındı.

Polisler tarafından gözaltına alınan Yoldaş, Kültür Bakanlığı bandrolü bulunan Seîd Veroj’un “Kurdistan (1919-1920)”, Sedat Ulugana’nın “Kürdistan Fedaisi Muşlu Hilmi Yıldırım” ve Newşîrwan Mistefa Emîn’nin “Kürdistan Hükümeti” adlı kitaplarını da topladılar.

Bu olay, fuarın düzenlenme amacıyla çelişen bir durum olarak değerlendirildi. Kültür Bakanlığı bandrolü bulunan kitapların dahi baskı altına alınması, kitapların yayınlanma özgürlüğüne ve fuarın çeşitliliğine zarar verebilecek bir tutum olarak yorumlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu