0

Taliban güçlerinin Afganistan’da kontrolü ele geçirmesi sonrasında pek çok iş kolunda değişiklik yaşanıyor. Son olarak berberlere sakal tıraşı yasağı getirilmişti. Bunun yanında kitapçılar için de zor zamanlar geçiyor. Afganistan’da çok sayılı olan kitapçılar her şeye rağmen açık kalmaya çalışıyor

Sadece 2 Müşterisi Var

Afganistan’ın başkenti Kabil’de kitabevi sahibi olan Muhammed Rais, sadece 2 müşterisi olmasına rağmen kitabevini her şeye rağmen açık tutmak istiyor.

1974 yılında açılan kitabevi Afganistan’ın yakın tarihinde pek çok önemli olaya tanık oldu ve hepsinde de ayakta kalmayı başardı. Rais verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“İşimi sonlandırmayacağım çünkü benim işim kimseye zarar vermiyor. Daha önceden de Taliban altında çalışmıştım. Eğer bir gün kitaplara karşı yasak getirirlerse bile hapse girmeyi veya işkence görmeyi kabul ediyorum. Bu dükkan Afganistan’ın önemli sembollerinden birisidir,” dedi.

İki katlı olan kitabevinin satışları ise oldukça düşük. Genel olarak okuma yazma oranının düşük olduğu Afganistan’da kitaplara ise oldukça kısıtlı bir kesim ilgi gösteriyor.

bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Benzer İçerik:  Ukraynalı Yayıncı Bağış Topluyor

Yorumlar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haber