Haber

Kanadalı yazarlar İsrail’e tepki gösterdi

Bir grup Kanadalı yazar, sanatçı ve film yapımcısı bir araya gelerek, büyük sanat fon sağlayıcısı Scotiabank'ın İsrailli silah üreticisi Elbit Systems'ten elini çekmesini talep etti.

Geçtiğimiz 26 Mart Salı günü, aralarında Filistin için Film İşçileri, Gazze Savaşına Karşı Yazarlar, Sanat Yıkamasına Karşı Sanatçılar ve CanLit Responds temsilcilerinin de bulunduğu kültür çalışanları ve aktivistlerden oluşan bir koalisyon, Toronto’daki Hot Docs Sineması’nın köşesinde yağmur altında bir araya gelerek No Arms in the Arts’ın kuruluşunu duyurdu, Kanadalı finans kuruluşunun sponsor olduğu programları (Kanada’nın en yüksek profilli edebiyat ödülü olan Scotiabank Giller Ödülü’nün yanı sıra Hot Docs Film Festivali ve Toronto Sanat Bienali gibi) hedef alan çok yönlü bir kampanya.

2023’ün son çeyreğinde hisselerinin neredeyse beşte birini sessizce satmasına rağmen Scotiabank, Elbit Systems hisselerinin en büyük bireysel yabancı hissedarı olmaya devam ediyor. İsrail’in en büyük silah şirketi olan Elbit, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kara tabanlı ekipmanlarının %85’ini ve İsrail Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan insansız hava araçlarının %85’ini üretmektedir. Gazze ve Batı Şeria’daki operasyonlarda Elbit’in insansız hava araçlarının sivillerin ölümüyle sonuçlanan çok sayıda olaya karıştığı bildiriliyor.

Son altı ay içinde İsrail Savunma Kuvvetleri Gazze Şeridi’nde 31.819’dan fazla Filistinliyi, Batı Şeria’da ise 382 Filistinliyi öldürdü.

Elbit, yıllardır BDS hareketinin ve dünyanın dört bir yanındaki Filistin yanlısı gösterilerin başlıca hedefi olmuş ve bunun sonucunda bir dizi büyük finans ve yatırım kuruluşu (ulusal emeklilik fonlarının yanı sıra) şirketteki hisselerini elden çıkarmıştır. 2009 yılında Norveç Devlet Emeklilik Fonu’nun etik konseyi, şirketin İsrail’in Batı Şeria bariyeri için gözetleme sistemleri tedarik etmesi nedeniyle fonun Elbit’teki hisselerini satmaya karar verdi. Maliye Bakanı Kristin Halvorsen, kararı duyurmak için düzenlediği basın toplantısında açıkça “Uluslararası insancıl hukuk ihlallerine bu kadar doğrudan katkıda bulunan şirketlere fon sağlamak istemiyoruz” dedi.

No Arms in the Arts kararı, Kanada’daki Scotiabank ofislerinde düzenlenen çok sayıda protestonun yanı sıra Kasım ayında Toronto’da düzenlenen Scotiabank Giller Ödülü törenini sekteye uğratan ve büyük yankı uyandıran bir gösterinin hemen ardından geldi. O töreni takip eden günlerde 1,700’den fazla Kanadalı yazar, protestoculara desteklerini ifade eden ve haklarındaki suçlamaların düşürülmesini talep eden bir açık mektup imzaladı.

Bu imzacılardan ikisi, If an Egyptian Cannot Speak English ve An Ocean of Minutes adlı romanlarıyla Scotiabank Giller Prize finalisti olan Noor Naga ve Thea Lim, 26 Mart’ta No Arms in the Arts’ın lansmanında ateşli konuşmalar yaptılar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu