Haber

Kendi yazdığı kitap hapishaneye “sakıncalı” diye sokulmadı

Cezaevinde 28 yıldır bulunan ve İnsan Hakları Derneği'nin 'hasta tutsaklar' listesinde yer alan Resul Kocatürk, kaleme aldığı kitabın kendisine verilmediğini açıkladı.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Kocatürk, gazeteci ve yazar Hüseyin Aykol’a gönderdiği mektupta yaşadığı durumu detaylarıyla anlattı.

Kocatürk, mektubunda cezaevi idaresinin kendisine ait olan “Tımarhanede 22 Gün-Çarmıhtaki Hasta Mahpuslar” adlı kitaba el koyduğunu ve kendisine vermediğini belirtti. Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Kocatürk, şu ifadeleri kullandı: “İstanbul-Bakırköy ‘hastane’ hapishanesinde yaşadığım deneyimleri yazdığım kitabım, Ocak 2024’te 1. baskısı yapıldı. Ancak Kırıkkale F Tipi Hapishane idaresi tarafından sakıncalı bulunarak el konuldu. Kitabım, hapishane mektup okuma komisyonu tarafından altı kez denetlendi ve her seferinde ‘görülmüştür’ mührü basılarak onaylandı.”

Kocatürk, kitabının yayınevi tarafından gönderilen prova baskısının da hapishane eğitim birimi tarafından denetlendiğini ve “okunmuştur” mührü vurulduğunu dile getirdi. Ancak kitabının basılıp geldikten sonra hapishane yöneticileri tarafından “sakıncalı” görülerek el konulduğunu belirtti.

Kitabının kendisine verilmemesi gerekçesine dair de konuşan Kocatürk, “Hükümlünün iyileştirilmesi amacına ulaşmayı zorlaştırılması” iddiasıyla karşılaştığını ve bu durumu trajikomik bulduğunu ifade etti. Kocatürk, yaşadığı bu hukuksuz ve trajikomik durumun, insanların yasal haklarının çiğnenerek mağduriyetlerinin arttığı bir yönetim anlayışının ürünü olduğunu vurguladı.

Kocatürk, basılan ilk kitabını eline alamamanın ve hatta kapağını bile görememenin üzücü bir durum olduğunu belirterek, yaşadığı hukuksuzluğa dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu