Haber

Kitap Basımı Durdu!

Dövizdeki hızlı yükselişe bağlı olarak kağıt fiyatlarının üç kat arttığını belirten İmge Kitabevi Sahibi Refik Tabakçı, “Bu süreçte kitap fiyatlarını artırmadık ama kitap üretimini durdurduk. Bu durumun bedelini yayınevi emekçileri ödüyor” dedi.

İmge Kitabevi Yayınları Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Refik Tabakçı, “Dövizdeki aşırı yükseliş nedeniyle kağıt maliyeti üçe katlandı, yayınevleri kitap basamaz hale geldi” dedi. Kitap fiyatlarında artış yapmamak için üretimi durdurduklarını belirten Tabakçı, “Sırada bekleyen çok sayıda kitap var. Yazar ve çevirmenlerle gerilim yaşanıyor. Geçimini buradan sağlayanlar, maddi kayba girdi. Yayınevi emekçileri büyük bedel ödüyor” dedi.
Tabakçı, “Döviz düşünce biraz rahatlama olsa da kağıt hala çok pahalı” diyen Tabakçı, şunları kaydetti:

“Herkes beklemede, küçük zamlarla kendilerini korumaya çalışıyorlar. Fransa ve Almanya’daki kağıdın aynısını kullanıyoruz ama dörtte bir fiyata satıyoruz. Fiyatlar indirilebilecek kadar indirilmiş durumda. Kitaplar artan maliyetlere göre ucuz, maaşla çalışanlara göre ise pahalı. Öğrencilerin geliri belli, küçük paralarla büyük şehirlerde yaşamaya çalışıyorlar. Bu anlamda kitap satışlarında bir gerileme oluştu” dedi.

‘Baskıyı durdurduk’

Tabakçı, kitap fiyatlarına ilişkin eleştirilerin kağıt fiyatlarındaki artıştan önce de olduğunu belirterek, “Şimdi kağıt fiyatları da artınca ya bu eleştirilere göğüs gereceksiniz kitap fiyatlarını artıracaksınız, ya da bizim gibi kitap fiyatlarını arttırmadan, üretimi durduracaksınız. Üretimi durduğumuz için sırada bekleyen çok sayıda kitap var” dedi.

‘Makineyi sattı’

Matbaaların maliyetlerinin de dövize bağlı olduğunu hatırlatan Tabakçı, “En az 25-30 yıldır kitapları bastırdığım bir matbaa, yayıncılara kitap fiyatlarını artırmak için baskıda bulundu biz de kabul etmeyince matbaa makinasını sattı. Bizim pahalı bulduğumuz fiyatlar, onun matbaacılık faaliyetini devam ettirmesine yeterli gelmedi. Sektörün kağıtla ilgili sorunlarını çözecek, destekleyecek bir kamu gücüne ihtiyacı var” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.