Haber

Kitap okuma oranı düşüyor! Fiyatların etkisi var mı?

Buna göre, 15 yaş üstü bireylerin yüzde 69’u son 12 ay içinde hiç kitap okumamış. Geri kalan yüzde 31’lik dilimdeki kişiler ise 1 veya birden fazla kitap okumuş.

Özellikle 15 ile 24 yaş arasındaki gençler, okul kitapları haricinde en fazla kitap okuyan grup olarak öne çıkıyor. Ancak 65 yaş üstü kişiler, yüzde 14,1 oranla en az kitap okuyan yaş grubunu oluşturuyor.

Kitap okuma oranındaki düşüşte kitap fiyatlarındaki artışın etkisi büyük. Kitapların kağıt ve baskı maliyetlerindeki yükselişin fiyatlara yansıması, vatandaşların kitap alımını olumsuz etkiliyor. Okurlar, kitap fiyatlarının yüksekliği nedeniyle daha az kitap almaya yöneliyor ve dijital platformlara ilgi gösteriyor.

Vatandaşlar, önceki yıllarda daha fazla kitap aldıklarını ancak artan kitap fiyatları nedeniyle bu alışkanlıklarını sürdüremediklerini belirtiyor. Okurlar, e-kitapların daha ekonomik olması nedeniyle dijital platformlara yönelerek kitap okuma alışkanlıklarını sürdürmeye çalışıyor.

Kitapseverlerin alışveriş tercihlerindeki değişiklikler, yayıncıları ve yazarları etkiliyor. Kitap fiyatlarındaki artışlar, okuma alışkanlıklarını ve kitap tercihlerini etkileyerek okurları dijital platformlara yönlendiriyor. Bu durum, yayıncıların ve yazarların yeni stratejiler geliştirmelerini gerektirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.