Yalçın Küçük ve Alev Alatlı’nın aydın tartışması

Sıradaki içerik:

Yalçın Küçük ve Alev Alatlı’nın aydın tartışması

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kitap okuma oranı düşüyor! Fiyatların etkisi var mı?

03 Şubat 2024 09:11
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2023'te yayımladığı Yaşam Kalitesi Modülü raporuyla ülkedeki kitap okuma alışkanlıklarını ortaya koydu.

Buna göre, 15 yaş üstü bireylerin yüzde 69’u son 12 ay içinde hiç kitap okumamış. Geri kalan yüzde 31’lik dilimdeki kişiler ise 1 veya birden fazla kitap okumuş.

Özellikle 15 ile 24 yaş arasındaki gençler, okul kitapları haricinde en fazla kitap okuyan grup olarak öne çıkıyor. Ancak 65 yaş üstü kişiler, yüzde 14,1 oranla en az kitap okuyan yaş grubunu oluşturuyor.

Kitap okuma oranındaki düşüşte kitap fiyatlarındaki artışın etkisi büyük. Kitapların kağıt ve baskı maliyetlerindeki yükselişin fiyatlara yansıması, vatandaşların kitap alımını olumsuz etkiliyor. Okurlar, kitap fiyatlarının yüksekliği nedeniyle daha az kitap almaya yöneliyor ve dijital platformlara ilgi gösteriyor.

Vatandaşlar, önceki yıllarda daha fazla kitap aldıklarını ancak artan kitap fiyatları nedeniyle bu alışkanlıklarını sürdüremediklerini belirtiyor. Okurlar, e-kitapların daha ekonomik olması nedeniyle dijital platformlara yönelerek kitap okuma alışkanlıklarını sürdürmeye çalışıyor.

Kitapseverlerin alışveriş tercihlerindeki değişiklikler, yayıncıları ve yazarları etkiliyor. Kitap fiyatlarındaki artışlar, okuma alışkanlıklarını ve kitap tercihlerini etkileyerek okurları dijital platformlara yönlendiriyor. Bu durum, yayıncıların ve yazarların yeni stratejiler geliştirmelerini gerektirebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.