Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği İzmir Şubesi açıldı

Sıradaki içerik:

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği İzmir Şubesi açıldı

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kitap okuma yerini kitap dinlemeye bırakıyor

13 Ocak 2024 09:39
Fitness parkurlarında veya parklarda, büyükanne ve büyükbabaların kitapları yüksek sesle dinleyerek zaman geçirdiklerine sıkça tanık oluyoruz.

Kitap dinlemek, her yaştan insana hitap eden bir aktivite haline geldi. Bir kulaklık kullanarak, ofis çalışanları ve öğrenciler gibi herkesin yolda vakit geçirmesine yardımcı olabilir. Peki, neden kitap okuma yerine dinlemeyi tercih etme eğilimi var? Bu eğilimin bilgiyi beyne aktarma sürecine etkisi nedir?

Geleneksel kitap okuma genellikle tam konsantrasyon gerektirir, ancak günümüzde insanların kitap okumaya yeterince zaman ayıramaması bu alışkanlığı zorlaştırır. Kitap dinleme, daha fazla özgürlük ve esneklik sunarak her yerde ve her zaman dinleme olanağı sağlar. Ancak, kitap dinleme ve kitap okuma arasındaki bilişsel işlem farkları nelerdir?

Beynin semantik bilgi işleme süreci, yapılan araştırmalara göre kitap dinleme ve okuma sırasında benzerdir. Gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırmada, aynı metni dinleyenlerle okuyanların beyin haritaları karşılaştırıldığında, anlamsal bilgi işleme süreçlerinin benzer olduğu görüldü.

Kitap dinleme ile okuma arasında farklılıklar, ekranda okuma ve kağıt üzerinde okuma arasında ortaya çıkabilir. Birçok öğrencinin sınavlardan önce kağıt üzerinde okuduklarında daha iyi performans gösterdiği belirlenmiştir. Kağıt üzerinde okuma, dokunsal ve görsel bilgilerin birleşimine katkıda bulunarak anlamı daha iyi öğrenmeye olanak tanır.

Ayrıca, ekranda okurken insanların daha hızlı okuma eğiliminde oldukları, bu hızlı okuma alışkanlığının kitap dinleme sürecinde de etkili olabileceği belirtilmiştir. Bu durum, kitap dinlerken dikkatin dağılabileceği ve odak kaybının daha yüksek olabileceği anlamına gelebilir.

Kitap okuma ve dinleme süreçlerinde beyin aktiviteleri genellikle benzerdir. Ancak, kişisel tercihlere ve odaklanma yeteneğine bağlı olarak, bireylerin hangi yöntemi seçtikleri değişebilir. Kitap dinlemenin avantajları olsa da, kağıt üzerinde okuma alışkanlığının bilişsel avantajlara sahip olduğu da unutulmamalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.