Haber

Kitap sever aile okumayı gelenek haline getirdi

İstanbul'un koşuşturmacası ve stresinden uzaklaşmak isteyen Uygar ve Özlem Özdemir çifti, üç yıl önce İstanbul'dan ayrılarak sakin bir yaşam arayışıyla Kırklareli'ne taşındı.

Yeni yaşamlarında kitapların dünyasına olan tutkularını da beraberlerinde getirdiler. Kırklareli’nde yerleştikten sonra ikiz kızları Alis ve Liyan’ın doğumuyla birlikte, kitap okuma geleneğini de kızlarına aktarmaya başladılar.

Alis ve Liyan henüz üç yaşında olmalarına rağmen, Özdemir çiftinin kitap okuma alışkanlığı onlara da geçti. Mesailerinin ardından sık sık kızlarıyla birlikte Kırklareli Halk Kütüphanesine giden çift, burada çocuk oyun salonunda zeka oyunlarıyla başlayan etkinlikleri masal salonunda devam ettiriyor.

Masal salonunda, çocuklarının kelime dağarcığını geliştirmek ve kitap okuma alışkanlığını artırmak için Özdemir çifti masal kitaplarını sesli olarak okuyor. Ayrıca çift, geniş bir yelpazede okuma yaparak kütüphane ziyaretlerini ailecek keyifli bir etkinliğe dönüştürüyor.

Uygar Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitap okumanın kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu belirtti. Haftanın en az 3-4 günü ailece kütüphaneye geldiklerini ve kütüphane ortamının ve kitapların kendilerine ayrı bir huzur verdiğini ifade etti. Özdemir, “Kütüphane bizim ikinci evimiz gibi aslında. Çocuklu bir aile için çok güzel olanaklara sahip.” dedi.

Özlem Özdemir ise çocuklarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için sık sık kütüphaneye geldiklerini söyledi. Her kitap ile çocuklara yeni bir pencere açıldığını belirten Özdemir, kitap okumanın yaşamlarının önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Çocuklar için kütüphanede okumanın daha keyifli olduğunu dile getiren Özdemir, kitap okumanın onlara iyi geldiğini ve çocuklarla bağ kurmak için önemli bir kaynak olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu