Haber

Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri’nin kazananları açıklandı

Kitapyurdu tarafından düzenlenen Türkiye Okur Ödülleri, bu yıl da kitapseverlerin yoğun ilgisiyle sonuçlandı.

2023 yılı içerisinde yayımlanan yerli ve yabancı kitapların yarıştığı ödüllerde, 200.000’in üzerinde okur oyunu kullanıldı. Katılımcılar, 10 farklı kategoride favori eserlerini belirledi.

Ödüllerde en dikkat çekici sonuçlardan biri, iki farklı kategoride ödül kazanan İlber Ortaylı’nın “Cumhuriyet’in Doğuşu” eseri oldu. Kitap, hem En İyi Tarih Kitabı hem de En İyi Sosyal Hayat Kitabı olarak seçilerek, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan mücadele ve gelişmeleri anlatan içeriğiyle okurlardan tam not aldı.

Roman kategorisinde, Şermin Yaşar’ın “Söyleme Bilmesinler” adlı eseri, geçen yıldan bu yana gösterdiği popülerlikle birincilik ödülünü elde etti. Hikaye kategorisinde ise Zülfü Livaneli’nin İstanbul’un yazar ve şairlerine saygı duruşu niteliğindeki “Gölgeler” adlı eseri kazandı.

Şiir dalında ise Şükrü Erbaş’ın “Yalnızca Çocuklar Uzaklara Bakar” eseri öne çıktı. Anı-deneme kategorisinde Ayşe Ateş’in duygusal anlatımı “Sinan Ateş Yaşar Hatıralarla”, felsefe dalında Ömer Türker’in “Evrim Risalesi” isimli eseri okur oylarıyla birinci oldu. Çocuk kategorisinde ise Mert Arık’ın “Çantamdan Fil Çıktı” kitabı minik okurlardan büyük beğeni topladı.

Dini Hayat kategorisinde Altay Cem Meriç’in “Muhtelif 1 – İslam’a Yönelik İtirazlar ve Cevaplar” adlı eseri kazanırken, “İlk Kitabım” kategorisinde ise İhsan Kartoğlu’nun “Her Şey Bir Öğretmen Sevmekle Başlar” eseri öne çıktı.

Kitapyurdu Türkiye Okur Ödülleri, Türkiye’deki edebiyat dünyasının çeşitliliğini ve zenginliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu