Haber

Leyli-Der Troyalı Kadınları birlikte tartışıyor!

9 Aralık 2023 tarihinde, saat 16.00’da gerçekleşecek buluşmada Euripides’in Troyalı Kadınlar adlı kitabı ve beyazperdeye 1971’de aynı adla uyarlanan Mihalis Kakoyannis imzalı film birlikte incelenecek.

Derneğin etkinliğe çağrı daveti şu şekilde:

“Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları” adlı etkinlik serimizin ikincisi için buluşuyoruz!

Yunan tarihinin en kargaşalı mitlerinden biridir Truva Savaşı. Bu epik savaşta kahramanlar ölür ve savaşın kazananı aslında yoktur. Peki ya geride kalanlar?

9 Aralık 2023 tarihinde Barış Manço Kültür Merkezi’nde “Troyalı Kadınlar” filmi ve kitabı üzerine tartışmak için buluşuyor, bu trajediyi günümüzün sesinde yeniden tartışmaya açıyoruz. Bize katılmaya ne dersiniz?

📅 9 Aralık 2023, Cumartesi

⏰ 16.00-18.00

 📌 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, Zemin Kat Atölye

Caferağa Mah. Nailbey Sok. (Caferağa Spor Salonu Yanı) Kadıköy/İstanbul

📪 Etkinlik serisiyle ilgili tüm sorularınız için yürütücülerimize alara@leylisanat.org ve melike@leylisanat.org e-posta adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Katılım formunu doldurmak için buraya tıklayın.

Eser Hakkında:

Tragedya yazarı olarak Euripides, drama eserlerine kaynak olan eski efsanelerde geçen dini ve ahlaki meselelerden yararlanmış ve bunlar üzerinde değişiklik yapmaktan çekinmemiştir. İnsan ruhunu çözümlemeye çalıştığı eserlerinde; tiranlığa karşı, insan ruhunun iç parçalayıcı bir haykırışı ortaya çıkar. Bunun başarılı bir örneği olan “Troyalı Kadınlar” adlı eseri; M.Ö. 415 yılında Hellas’ta (Yunanistan) yaşanan ve on yıl süren, ülkenin önemli iki bölgesi ve halkı olan Atina’yla Sparta’yı karşı karşıya getiren Peloponnesos Savaşı ortamında yazılmıştır.

Kurgu bakımından “Troyalı Kadınlar” oldukça başarılı bir yapıttır. Diyebiliriz ki Homeros’ta savaşan erkekler yiğitlikleriyle dile getirilirken Euripides’te de yenik kentin kadınları, yaşadıkları acılarla ve kaygılarla dile getirilmişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu