Teknoloji

Manor Lords Nasıl Oynanır? Manor Lords Rehberi

Çok uzun zamandır beklenen Manor Lords çıkış tarihi sonunda açıklandı. Ama hemen sevinmeyin oyun 26 Nisan’da çıkıyor olsa da erken erişim olarak çıkacak. Erken erişim ne demek derseniz de oyunun nihai kararlı sürümünün olmadığı yani geliştirici tarafından hâlâ geliştirmeye devam edeceğini ifade ediyor. Fakat yine de erken erişim olsa da Manor Lords tarih ve strateji severlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayacak düzeyde. Bu yazımızda da Manor Lords nasıl oynanır konusunda duracağız çünkü oyuna başladığınızda sizi bir eğitim bölümü karşılamayacak!

Manor Lords Oyun Başlama Rehberi

Manor Lords nasıl oynanır için ilk olarak karakter ve armanızı oluşturmanız gerekiyor. Oyundaki bir karakter sizin “beyliğinizin” lideri olacak. Tahmin edeceğiniz gibi arma da sizi ve köylülerinizi temsil edecek. Şimdilik 9 adet seçebileceğiniz hazır karakter bulunuyor, bu karakterleri ise istediğiniz gibi özelleştirme yapamıyorsunuz.

İsim ve armayı seçtikten sonra ise oyun kurulumuna geçiyorsunuz. Burada Manor Lords senaryo olarak üç farklı hikaye mevcut: Topraklarını refaha kavuştur, barışı yeniden sağla, diken üstünde şeklinde. Oyun zorluğu ise 3 kademeden oluşuyor ve rahat, varsayılan ve zorlu seçenekleri sunulmuş durumda. En dengeli oyun için varsayılanı seçebilirsiniz.

Şimdi oyuna girmeden önce Manor Lords nasıl oynanır için en önemli noktaların başında ayarlama ekranındaki bilgileri doğru girmeniz geliyor:

  • Nihai hedefler: Burayı fetih veya hakimiyet olarak seçebilirsiniz. Büyüme’yi seçerseniz kasabanızı en büyük hale getirmeniz gerekir.

Yapay zeka düşmanlarının erken erişim aşamasında bulunmadığı bir ortamda, oyun, haritanın dışından beliren bir yapay zeka rakibi eklemektedir. Bu rakip başlangıçta iki bölgeyi ele geçirir ve bu bölgeler dışına yayılmaz. Ancak eğer bu düşmana meydan okursanız, ordusunu ana oyun haritasına taşıyarak savaş açabilir. Oyunculara, rakiple savaşmadan önce gelişmelerini tamamlamaları tavsiye edilir.

Yapay zekanın davranış biçimi de seçilebilir. “Dengeli” seçeneğiyle yapay zeka, yedi bölge ele geçirdikten sonra sizin topraklarınıza göz dikerken, “Saldırgan” seçeneği her an toprak talebinde bulunabilir. “Tepkisel” seçenek ise sadece kendi topraklarını korur, başka bölgelere yayılmaz.

Baskın sıklığı, oyuncunun tercihine bağlı olarak ayarlanabilir. “Yok” seçeneği baskın olmamasını, “Orta” seçeneği iki yılda bir baskın gerçekleşmesini, “Sık” ise bir yıldan kısa sürelerde baskınlar yaşanmasını sağlar.

Başlangıç mevsimi olarak İlkbahar önerilir çünkü bu mevsim, ürünlerin ve ekinlerin korunması için idealdir.

Manor Lords Oyun Rehberi

“Manor Lords” oyununa başlarken, oyuncular beş farklı aile ile oyun kurarlar. Her aile üç kişiden oluşur ve çocuklar, evler inşa edildiği zaman doğar. Erkekler savaşçı olarak milis gruplarına katılırken, her ailenin kendine has bir mesleği bulunur. Oyuncuların başlangıç noktası ve rakip başlangıç bölgesi her oyun için farklı olabilir, ayrıca kaynaklar da değişkendir.

Oyunda başlangıçta yapılması gerekenler arasında yolların inşası, evsiz çadırların işçi kampına dönüştürülmesi ve bağlama kazığının inşası bulunur. Ayrıca temel üretim kaynakları olarak Tomruk Kampı ve Avcı Kampı kurulmalı, Toplayıcı Kulübesi ile orman meyveleri toplanmalıdır. İnşaat menüsünden Tahıl Ambarı ve Ambar gibi lojistik yapılar da kurularak kaynakların korunması sağlanmalıdır. Bu yapılar, malzemelerin depolanması ve tımarlar ile endüstri binaları arasında köprü görevi görür.

Manor Lords nasıl oynanır için şimdilik bu noktalara dikkat edebilirsiniz. Bunun yanında oyunun ilerleyen süreçte daha fazla gelişme göstereceğini ve yeni Manor Lords oynama rehberi gerekeceğini de unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu