Haber

Mehmet H. Doğan Ödülü Başvuruları Sürüyor

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlemekte olan Mehmet H. Doğan Ödülü için başvurular devam ediyor. Ünlü eleştirmen Mehmet H. Doğan adına düzenlenen ödül için eleştiri dosyalarınız ile başvuru yapabilirsiniz.

Mehmet H. Doğan Ödülü Başvuruları Devam Ediyor

Ünlü eleştirmen Mehmet H. Doğan adına verilen Mehmet H. Doğan Ödülü bu yıl beşinci kez Nilüfer Belediyesi tarafından düzenleniyor. Son başvuru tarihi 29 Ocak 2021 olan ödül için başvuru şartları şu şekilde;

1.Nilüfer Belediyesi Şiir Kütüphanesi olarak, Türkçede yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekerek, Türk şiirine katkı sunmak amacıyla “ Mehmet H. Doğan Ödülü” verilir.

2. Ödül, Çağdaş Türk Şiiri’nin önemli eleştirmenlerinden Mehmet H. Doğan’ın anısını yaşatmak amacıyla Nilüfer Belediyesi tarafından verilir.

3. Ödül şiir eleştirisi, incelemesi ve araştırmalarına verilir.

4. Ödüller bir takvim yılı içinde (1 Ocak-31 Aralık) yayımlanmış, Türkçe şiir eleştirisi, inceleme ve araştırma kitapları arasından Seçici Kurul’un seçtiği bir kitaba verilir.

5. Ödül bir plaket ve 5.000 (beş bin) TL olarak tespit edilmiştir. Seçici Kurul’un ya da Nilüfer Belediyesi’nin teklifi ile bu tutar artırılabilir.

6. ödüle aday olacak kitaplar yazarları ya da yayınevleri tarafından 29 Ocak akşamına kadar “Nilüfer Belediyesi Şiir Kütüphanesi, Yüzüncüyıl Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No: 7 Nâzım Hikmet Kültürevi-GirişKati Nilüfer/Bursa” adresine, aday olunduğuna dair imzalı bir yazı, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileri(adres, telefon, e-posta adresi) ile birlikte 7 (yedi) kopya kitap elden, posta ya da kargo ile teslim edilmelidir.

7. Ödül Seçici Kurulu, Orhan Alkaya, Metin Celal, Gültekin Emre, Haydar Ergülen, Orhan Tekelioğlu, olmak üzere beş kişiden oluşur. Yazman olarak Nilüfer Belediyesi Şiir Kütüphanesi temsilcisi de kurulda yer alır. Yazmanın oy hakkı yoktur. İstifa ya da vefatla boşalan üyeliklere Seçici Kurul önerisi ile Nilüfer Belediyesi yeni üyeleri belirler.

8. Seçici Kurul üyeleri, aday olan eserler dışında aynı takvim yılında yayımlanmış eserleri ödüle aday gösterebilir. Aday olması kabul edilen eserler, eser sahibinin onayı alındıktan sonra yazman tarafından Seçici Kurul üyelerine ulaştırılır. Seçici Kurul’da yer alanların eserleri, ödüle aday olamaz.

9. Seçici Kurul her yıl Mart ayında toplanır. Seçici Kurul başkanının yönetiminde toplanan Seçici Kurul gizli oylamayla ödülü kazanan eseri seçer. Oy eşitliği durumunda Seçici Kurul başkanının ikinci oyu belirleyici olur. Seçici Kurul toplantısına katılamayan üyeler, oylarını kapalı zarfta bir yazıyla önceden Seçici Kurul yazmanına gönderirler. Bu oylar, oylamaların tekrarı sırasında değişmez. Ödül ikiye bölünemez. Seçici Kurul ödül verilmemesi yolunda karar alamaz. Seçici Kurul gerekli görürse Jüri Özel Ödülü verebilir.

10. Ödülü kazanan yazara Mart ayı içinde Nilüfer Belediyesi’nce düzenlenecek bir törenle ödülü ve plaketi verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu