Haber

Modernleşmeye Tanpınar Penceresinden Bakmak

Besim Dellaloğlu’nun Ahmet Hamdi Tanpınar üzerinden modernleşmeye sosyolojik bir bakış gösterdiği çalışma Modernleşmenin Zihniyet Dünyası: Bir Tanpınar Fetişizmi raflardaki yerini aldı.

Modernliğe Tanpınar Penceresinden Bakmak

Besim Dellaloğlu yeni yayımlanan kitabı ile birlikte modernleşme serüvenine Ahmet Hamdi Tanpınar’ın penceresinden bakıyor. Özellikle son zamanlarda modernizm tartışmaları için adı sıkça geçen Tanpınar, akademik dünyada yıldızı hiç olmadığı kadar parlak zamanlar geçiriyor. Her ne kadar birkaç yıl öncesine kadar Tanpınar’a gösterilen ilgide bir nebze azalma yaşansa da Tanpınar yazmış oldukları ile Türkiye’nin serüvenini en iyi şekilde dile getiriyor. Türk aydınlanması bulunuyorsa, Tanpınar da bu aydınlanmada önemli kilit isimlerden birisi olarak öne çıkıyor.

Besim Dellaloğlu ise bu kitabında Tanpınar’ın nasıl okunması gerektiğini ve yazdıkları ile neler anlatmak istediğini sosyolojik bir bakış açısıyla irdeliyor. Bu kitap bir edebiyat eleştirisi olmayıp Tanpınar’ın zihin dünyasının hangi koşullardan oluştuğunu anlamak için okura katkı sunuyor. Özellikle Türkiye’de aydının başına gelenleri değerlendirmek üzere önemli bir çalışma olan kitap Tanpınar üzerine keskin gözlemlerde de bulunuyor. Israrla muhafazakârların Tanpınar’ı sahiplenmeye çalıştığını belirten kitap esasında Tanpınar’ın bir “sol” aydın olarak görülmesi gerektiğini çünkü yenileşmeye ve modernliğe büyük bir ilgi duyduğunu bu yüzden geleneksel kalıplardan son derece uzak olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu sayede Tanpınar okumaları daha anlaşılır ve nitelikli bir hale gelebiliyor. Tanpınar’ın zihin dünyasına girmek isteyenler için özel bir kaynak olarak öne çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu