Haber

Nadir bulunan Sylvia Plath eşyaları satışa çıkıyor!

Plath takıntılıları, dikkat: nadir kitap firması Type Punch Matrix, şairin erken dönem yaşamına ve çalışmalarına ait, çoğu daha önce hiç sergilenmemiş iki düzineden fazla parçayı bu yılki New York Uluslararası Sahaf Kitap Fuarı'na getiriyor.

Koleksiyonda Plath’ın 16 yaşındayken çizdiği bir portre, kendi eliyle yazdığı bir şiirin tamamı, ilk profesyonel yazarlık sözleşmesi (Plath’ın 17 yaşındayken Seventeen dergisi için) ve kütüphanesinden kitaplar yer alıyor. Karl Jaspers’ın Tragedy is Not Enough kitabının “yoğun bir şekilde açıklamalı ve altı çizili” bir kopyası da dahil olmak üzere, iki önemli açıklama içeriyor – ilki 1953’teki intihar girişimine atıfta bulunuyor, ikincisi ise Jasper’ın Prospero ve Ariel tartışmasını işaretliyor. TPM kurucularından Brian Cassidy bir basın açıklamasında “Bu bölümün altı Plath tarafından Ariel koleksiyonu ortaya çıkmadan 10 yıl önce çizilmişti” diyor. “Birçok yönden, en ünlü iki kitabının başlangıcını burada görebilirsiniz.”

Type Punch Matrix’in kurucusu Rebecca Romney’e göre, “Bu materyallerin çoğu, önceki sahibi tarafından doğrudan Sylvia’nın annesi Aurelia’dan, yani alıcının kişisel bir arkadaşından alınmış.” “Plath’ın annesi, kocası şair Ted Hughes tarafından kontrol edilen Plath’ın giderek daha kazançlı hale gelen mülkünden çok az para alıyordu, bu nedenle gelirini desteklemek için zaman zaman Plath’ın kişisel eşyalarını satıyordu.”

Bölgeye yolunuz düşerse, serginin tamamını 4-7 Nisan tarihleri arasında Park Avenue Armory’de düzenlenecek olan New York Uluslararası Sahaf Kitap Fuarı’nda Type Punch Matrix’in standında (A35) görebilirsiniz. Bu arada, aşağıdaki sergiden birkaç parçaya bir göz atın:

Sylvia Plath’in Cambridge’de trajedi üzerine okuduğu Karl Jaspers’in Tragedy is Not Enough (1953) kitabının açıklamalı kopyasından – metni The Bell Jar’da ölümsüzleştirilen kendi 1953 çöküşüne bağlayan marjinal notlar ve Ariel’in bir şair olarak kehanet niteliğindeki bir açıklaması. $35,000.
Sylvia Plath’in Cambridge’de trajedi üzerine okuduğu Karl Jaspers’in Tragedy is Not Enough (1953) kitabının açıklamalı kopyasından – metni The Bell Jar’da ölümsüzleştirilen kendi 1953 çöküşüne bağlayan marjinal notlar ve Ariel’in bir şair olarak kehanet niteliğindeki bir açıklaması. $35,000.
Plath’in kütüphanesinden bir başka kitap, Caroline Dale Snedeker’in Beyaz Ada’sı (1940) – Plath tarafından iki kez imzalanmış, orijinal bir çizimi ve kitap plakası eklenmiş. Plath’in küçükken okuduğu bu kitap, Britanya’nın ıslak kıyılarına sürgün edilen ve Aurelia adında edebiyat düşkünü bir annenin yükünü taşıyan Romalı genç bir kızın neredeyse çok uygun bir YA romanı. $20,000.
Plath’in ilk profesyonel yayını olan ve Plath henüz on yedi yaşındayken yayımlanan “Ve Yaz Bir Daha Gelmeyecek” adlı kısa öyküsünün Seventeen tarafından satın alınmasına ilişkin orijinal imzalı sözleşme. $10,000.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.