Haber

Nazım Hikmet Anılıyor

Hem siyasi duruşu hem de bıraktığı eserlerle, Türk ve dünya edebiyatına damga vuran, özgürlüğün ve umudun şairi Mavi Gözlü Dev, Nazım Hikmet 59 yıl önce bugün hayata veda etti.

Türk şiirini dünyaya tanıtan, şiirleri elliden fazla dile çevrilen, sevdayı, özlemi, direnci, özgürlüğü ve memleket sevgisini şiirleriyle buluşturan, komünist şair Nâzım Hikmet, ölüm yıl dönümünde ülkenin dört bir yanında anılıyor.

‘Mavi Gözlü Dev’, özgün kişiliği, siyasi duruşu, sürgün yılları, yaşamın her alanına seslenen şiirleri ve aşkları ile unutulmaz izler bıraktı.

DÜŞÜNCELERİ SEBEBİYLE HAYATI HAPİSLERDE GEÇTİ

Komünist siyasi düşünceleri gerekçe gösterilerek defalarca tutuklandı ve yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirdi; Türkiye’de 11 ayrı davadan yargılanarak İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre hapis yattı. Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını kullandı.

Dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilen; Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümünde; #NazımHikmet etiketi, Twitter’da Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu