Haber

Neruda öldürüldü mü? Mahkemeden yeni karar çıktı!

Neruda’nın yeğeni Rodolfo Reyes, Aralık 2023’te Neruda’nın ölüm dosyasının tekrar incelenmesini talep etti. Mahkeme başlangıçta bu talebi reddetse de, Reyes’in yabancı adli tıp uzmanlarının bulgularıyla desteklemesi üzerine Şili Temyiz Mahkemesi, inceleme talebini kabul etti.

Neruda’nın ölümü, 1973’te Şili’deki askeri darbeden sadece 12 gün sonra duyurulmuştu. Zehirlenme iddialarını başlatan ise Neruda’nın ölümünden kısa bir süre önce Meksika’ya sığınma talebinde bulunmasıydı. Adli tıp uzmanlarının yaptığı son incelemelerde, Neruda’nın mezarından çıkarılan bedeninde patojenik bir bakteriye rastlanması, ölümün nedeninin bu bakteriye bağlı olabileceği iddiasını ortaya attı.

Eğer bu iddia doğruysa, Neruda’nın ölümüyle ilgili 50 yılı aşkın süredir devam eden spekülasyonlar sona erecek ve tüm zamanların en büyük yazarlarından birinin ölümüne dair yeni bir bakış açısı oluşacak.

Pablo Neruda, dünya edebiyatının en tanınmış ve en çok okunan yazarları arasında yer alıyor. Şiirleri ve eserleri geniş kitlelerce sevilirken, politik görüşleri ve aktif rol aldığı sosyal olaylarla da tanınıyordu. Şilili yazarın ölümüne dair bu yeni gelişmeler, onun yaşamı ve eserleri hakkında yeni tartışmaları da beraberinde getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu