Adını “Amerika’da Alabalık Avı” Olarak Değiştiren Çocuk

Sıradaki içerik:

Adını “Amerika’da Alabalık Avı” Olarak Değiştiren Çocuk

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Neruda’nın Cenazesi Nasıl Sahiplenildi?

26 Eylül 2021 05:40

48 yıl önce bu hafta Nobel ödüllü şair Pablo Neruda 69 yaşında yaşama veda etmişti. Şili Komünist Partisi eski senatörü ve Şili’nin darbe sırasında katledilmiş sosyalist devlet başkanı Salvador Allende’nin danışmanı olan Neruda, 1973 tarihinde prostat kanseri tedavisi için Santiago’daki hastaneye yatırılmıştı. Ayrıca bu tarihlerde Allende hükümeti de devrilmek üzereydi.

Faşist Pinochet güçlerinin kendisini zehirleyeceğinden şüphelenen Neruda da yatmış olduğu klinikten ayrıldı ve Isla Negra’daki evine döndü. Burada ise çok geçmeden yaşama veda etti. Belki klinik tedavisi sürüyor olsaydı ölümden kurtulabilecekti.

Cenazeye Katılıma Yasak

Pinochet’nin askeri cuntası ise ülkenin solcular tarafından “kuşatma” altında olduğunu ve gösterilerin yasaklandığını bildirdi. Ama Neruda’nın cenaze töreni için Şili halkı yasağa uymadı ve sokaklara döküldü. O kadar çok kalabalık Neruda’nın cenazesine katılmıştı ki Pinochet güçleri cenazeye karşı durdurma girişiminde bulunamadı.

Neruda’nın tabutu binlerce kişinin katılımı ile marşlar söylenerek, karanfiller atılarak uğurlandı. Neruda’nın cenazesine katılım, cuntaya karşı da Şili halkının vereceği mücadelenin fitili olarak kabul edildi.

Karanlık kapıyı tuttu aydınlık,

Değişime uğradı acılar.

Gerçek bu ölümde yaşam oldu.

Ağırdı sessizliğin çuvalı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.