Haber

Nilgün Marmara İçin Bir Başka Bakış

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nilgün Marmara’nın yaşamına farklı bir bakış açısı getiren Yabancıların En Yakını Sendin isimli kitap raflardaki yerini alıyor. Çalışma, şimdiye kadar alışılmışın dışında bir Marmara portresi çiziyor.

Yabancıların En Yakını

Betül Şükür tarafından kaleme alınan kitap Nilgün Marmara’nın yaşamına farklı bir bakış getiriyor. Marmara şimdiye kadar sadece kederden ibaret olan bir şair olarak görülmesine rağmen bu çalışma şairin iç dünyasının çok daha farklı olduğunu okura gösteriyor. Sadece kendi sorunları için değil tüm bir dünya sorunları ile ilgilendiğini öne süren kitap Marmara’nın içsel dünyasına da önemli bir bakış açısı getirmiş oluyor.

Edebi kişiliğinin yanında günlük yaşamı için de önemli detayların yer aldığı kitap bu bakımdan Marmara’nın dünyasına farklı bir bakış açısı getirerek öne çıkıyor.

Tanıtım bülteninden;

“Anımsamadığım tüm sözcükler anımsayabildiğim tek bir sözcüktü: Yara!”

Eğer bu kitabı okurken baştan sona keder içinde bir Nilgün Marmara bulacağınızı düşünüyorsanız baştan uyaralım; yok.

Çünkü onun derdi kederle değildi. O, kendini buraya ait hissetmiyordu sadece… Ece Ayhan’ın da dediği gibi dünyayla yaralıydı. Dünyayla derdi vardı. Ondan bahsederken edebiyata, şiire bakışına, eserlerine, yazdıklarına bakmamak, o yarayı bütün buralarda aramayıp sadece filmin sonundaki intiharına bakmak, “Doğdu ve öldü!” demekle aynıdır.

Nilgün Marmara sadece doğup ölmedi. Yaşadı da. İyi bir şair ya da bir yazar olmak değildi derdi. Bu yüzden şiirlerini kimseye göstermedi. Sadece yazar, şair değil; eş, evlat, anne, kız kardeşti… Bu hayata dair hiçbir unvanı, hiçbir aidiyeti almak istemiyordu üzerine. Şiirlerinde varoluşun ve arayışının bütün izleri vardı. İçi boş, öylesine bir gitme isteği, bir vazgeçiş değildi ondaki ölüm arzusu… Ölümü, var olmanın başka bir boyutu olarak görüyordu.

Bu kitap; onun dünyasını, hayata bakışını görmek için yazıldı.

Bu kitap; intiharı, şair Nilgün Marmara’nın önüne koyulmasın diye yazıldı.

  • Kitap Adı: Nilgün Marmara – Yabancıların En Yakını Sendin
  • Yazar: Betül Şükür
  • Yayınevi: Destek Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 128

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu