Kültür

On binlerce sanat eseri dijital ortamda ücretsiz açıldı!

Getty Müzesi, 2013 yılında başlattığı Open Content programı kapsamında yaklaşık 88.000 sanat eserini ücretsiz olarak kullanıma açıyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve J. Paul Getty Müzesi olarak da bilinen kuruluş, bu adımıyla devasa bir ilerleme kaydediyor. Müze, dijitalleştirilmiş sanat eserlerinin yanı sıra sanat tarihi metinleri ve kitaplarını da ücretsiz olarak erişime açıyor.

Kullanıcılar, Creative Commons Zero (CC0) programı kapsamında Getty’nin veritabanından sanat eserlerini ücretsiz olarak indirebiliyorlar. Bu program, eserlerin ticari amaçlar da dâhil olmak üzere izin almadan kopyalanabileceği, değiştirilebileceği, dağıtılabileceği ve sergilenebileceği anlamına geliyor.

Getty Müzesi, sanatseverlere yönelik önerilerde bulunarak, salonlarını sevdikleri eserlerle süslemelerini veya farklı ürünlerde kullanmalarını teşvik ediyor. Müzenin açık içerikli arşivi, farklı çağlardan ve kültürlerden çeşitli formatlardaki sanat eserlerini bir araya getirerek geniş bir yelpazede içerik sunmayı amaçlıyor.

Portalın arayüzü, eserlerin tarihine, kullanılan malzemeye, türüne ve kültüre göre arama yapılabilmesini sağlıyor. Getty’nin açık içerikli arşivinde Yunanistan, Roma ve dünyanın diğer pek çok bölgesinden heykeller, Mısır dönemine ait eserler, Fransız ressamların eserleri ve birçok farklı sanatçının fotoğrafları bulunuyor.

Getty Müzesi’nin dijital kütüphanesinde yüksek çözünürlüklü versiyonlarıyla birlikte tüm bu eserler kullanıcılara sunuluyor. Koleksiyona erişmek için Getty Müzesi’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu